Ana sayfa Sürmanşet Suruç saldırısında gerekçeli karar: Emniyet müdürü canlı bombayı aramamış

Suruç saldırısında gerekçeli karar: Emniyet müdürü canlı bombayı aramamış

PAYLAŞ

Suruç eski İlçe Emniyet Müdürü’nün canlı bombanın kimliği bildirilmesine rağmen aramadığı ve Amara Kültür Merkezi’nin çevresinde önlem alması gerektiği halde almadığı gerekçeli kararda belirtildi. Ancak Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nin yazdığı bu delillere rağmen polis şefi Mehmet Yapalıal’a verdiği ceza taksitlendirilmiş 7 bin 500 lira para cezası oldu.

“Görevi kötüye kullanmak”la suçlanan Yapalıal, önce 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, ardından ceza talimat duruşmasındaki “hal ve tavrı” gerekçesiyle 8 ay 10 günü düşürülmüştü. Duruşmada sanığın hiç ifadesini almayan Suruç Asliye Ceza Mahkemesi, hapis cezasını taksitlendirilmiş 7 bin 500 liralık para cezasına çevirmişti.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Buna göre, üzerindeki bombayı patlatarak katliamı gerçekleştiren Şeyh Abdurranman Alagöz katliamdan bir ay önce “terör nitelikli kayıp şahıs” olarak Urfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirildi. Alagöz ile ilgili gerekli arama çalışmasının yapılması ve kendisine rastlanılması durumunda TEM Şube Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi istendi.

Urfa İl Emniyet Müdürlüğü de 17 Temmuz günü, “canlı bomba saldırısı” dahil olmak üzere çeşitli saldırılara karşı güvenlik önlemi alınması için Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderdi.

Suruç Sulh Ceza Hakimliği ise İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine, katliamın yaşandığı Onbir Nisan Caddesi’nin de bulunduğu pek çok cadde ve sokakta 8 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında arama yapılması kararı çıkarttı.

Asliye Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında, bu arama kararını da hatırlattı.

Mahkeme, sanık polis Mehmet Yapalıal’ın arama kararlarını yerine getirmediğini belirtti.

Kararda şöyle denildi: “Sanığın görev ve sorumluluğunda olmasına rağmen olay tarihinde patlamanın meydana geldiği Amara Kültür Merkezi önünde gerekli tedbirleri almayarak Kültür Merkezi İçerisine giren şahısların kimlik kontrolü ve üst aramasını yaptırmayarak görevinin gereklerini yapmakta ihmal gösterdiği ve bu sebeple kişilerin mağduriyetine yol açtığı anlaşılmakla sanığın üzerine atılı suçu işlediği vicdani kanaati Mahkememizde hasıl olmuştur.”