Ana sayfa Gündem Suruç’ta HDP milletvekili adayı gözaltına alındı

Suruç’ta HDP milletvekili adayı gözaltına alındı

Suruç'ta 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin soruşturma kapsamında 19 kişi gözaltına alındı. HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan da gözaltına alınanlar arasında.

PAYLAŞ

Suruç’ta AK Parti Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında yaşanan olaylarla ilgili soruşturmada HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan’ın da arasında olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre gözaltına alınanlar arasında yerine kayyım atanan Suruç Belediyesi Eş Başkan vekili Nazlı Binici, HDP İlçe Eş Başkanı Rojda Binici, Suruç Belediyesi Meclis Üyesi Fethi Yavuzel, Mehmet Kaplan ve Mehmet Polat da bulunuyor.

SOYLU HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Saldırıda yaşamını yitiren İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın cenazesine katılmak için Suruç’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan’ı “İdari ve adli soruşturma devam ediyor ama somut birtakım olaylar var. Yaklaşık 3-4 gün önce ve daha önceki dönemlerde de HDP’nin 6’ncı sıra milletvekili adayı (İsmail Kaplan), bizatihi milletvekilimizi mecliste daha önce yapılan bir tartışmadan dolayı hedef göstermektedir ve bunu sürekli olarak tırmandırmaktadır. O adamın dağ kadrosuyla ilişkili olduğu ve burada bu talimatları da oradan aldığı yönünde değerlendirmeler vardır, o kadar açık ve net” diyerek hedef göstermişti.

Soylu, aynı demeçte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile CHP ilçe başkanını da şu sözlerle hedef almıştı: “Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur. Yine burada hiç ilgisi olmadığı halde o partinin ilçe başkanının (CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören) yaptığı açıklamalara bakmak lazım. Bunlar bizim soruşturma süreçlerimizin idari adli soruşturma süreçlerimizin elbette ki dokunacağı konulardır.”

NE OLMUŞTU?

Suruç’ta meydana gelen olayda ilk etapta Mehmet Şah Yıldız ile DBP’li esnaf yaşamını yitirmişti. Daha sonra hastanede saldırıya uğradıkları belirtilen DBP’li Esvet Şenyasar dahil iki kişi daha yaşamını yitirmişti.

Türk Tabipleri Birliği’nden tüyler ürperten Suruç açıklaması!