Ana sayfa Manşet Suudi Arabistan’da yolsuzluk ve rüşvet operasyonu: Onlarca prens gözaltında, 2 bakan görevden...

Suudi Arabistan’da yolsuzluk ve rüşvet operasyonu: Onlarca prens gözaltında, 2 bakan görevden alındı

PAYLAŞ

Komisyonun göreve başladığı ve çok sayıda eski bakan ile bazı prenslere yönelik operasyon başlatıldığı öne sürüldü. Öte yandan akşam saatlerinde Yemen’den atılan bir balistik füze hava savunma sistemleri ile etkisiz hale getirildi.

Yemen’den Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a Türkiye saati ile 20.00 sıralarında balistik füze saldırısı gerçekleştirildi. Füzenin Suudi Arabistan füze savunma sistemleri ile Riyad kenti yakınlarında havada etkisiz hale getirildiği bildirildi. Füzenin imhası sırasında meydana gelen patlama, Riyad’ın bir bölümünden de duyuldu. Patlamının şiddetini hissedenler deprem olduğunu sandı. Halk büyük panik yaşadı.

Yemen’den, Riyad’a füze saldırısı

Kısa süre sonra Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada Yemen’den, Riyad’a yönelik füze saldırısının gerçekleştirildiği bildirildi. Riyad’ın kuzey doğu bölgesine gerçekleştirilen saldırının, hava savunma sistemleri ile etkisiz hale getirildığı ifade edildi.

Bakanlar görevden alındı

Füze saldırısı sonrası Suudi Arabistan’da Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih ve Ulusal Muhafızlar Bakanı Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah Sultan’ın görevlerinden alındı. Bakan Fakih’in yerine Ekonomi ve Planlama Bakanlığı’na Muhammed Al-Twaijri’nin, Ulusal Muhafızlar Bakanı Mutab bin Abdullah’ın yerine de Prens Halid bin Ayyaf’ın getirildiği öğrenildi.

Komisyon kuruldu

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz, geç saatlerde ülkedeki yolsuzluk ve rüşvetin araştırılması için komisyon kurulması kararı aldı. Suudi Arabistan’ın Resmi Haber Ajansı SPA’da saat 22.20’de yayınlanan Kraliyet Kararnamelerine göre rüşvet ve yolsuzluklara bulaşmış olanlar hakkında işlemlerin başlatılması ve araştırmaların sürdürülmesi için bir komisyon kurulmasına karar verildi.

Komisyonun alacağı kararlar doğrultusunda rüşvet ve yolsuzluğa bulaştığı tespit edilen şüphelilerin, yurt dışına çıkışları engellenecek, bankalardaki tüm paralarına el konulacak ve tüm şirketleri kontrol altında tutulacak. Araştırmalar sonucunda suç unsurları sabit olanların ise derhal tutuklanacakları belirtildi.

2 bakan ve 1 komutanın görevden alınmasının hemen ardından böyle bir karar alınması dikkat çekti.

Onlarca prens gözaltında

Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu’nun başkanlığını yapan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın gözaltına alınacaklar listesini komiteye verdiği öne sürüldü. Bunun üzerine onlarca prens ve eski bakanın gözaltına alındığı iddia edildi. Gözaltına alınan prens ve eski bakanların rüşvet ve yolsuzluklara karıştığı ileri sürülüyor.

Al Arabiya televizyonu haberi son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Sitenin haberinde Riyad’da sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı, havalimanlarında kontrolların üst düzeye çıkarıldığı ve olası kaçışların önüne geçilmeye çalışıldığı ifade edildi. Ayrıca henüz isimleri açıklanmayan bazı ünlü Suudi iş adamlarının mal varlıklarına da el konulduğu yönünde iddialara yer verildi.

’11 prens ve 2 bakan gözaltında’

Al Arabiyye televizyon kanalı 11 prensin ve şu an görevde bulunan 4 bakanın yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alındığını duyurdu.