Connect with us

Dünya

Sweney: BBC’nin Rakka haberi Kürtlere karşı yeni bir oyun

Published

on

BBC’nin “Rakka’nın kirli sırları” haberini yorumlayan İngiliz gazeteci Steve Sweeney, haberlerin Kürtlere yönelik yeni bir “İngiliz oyununun” habercisi olduğunu söyledi.

İngiltere’de yayın yapan Morning Star Gazetesi’nin muhabiri Steve Sweeney, BBC’nin Rakka haberini ve İngiltere’de yarattığı etkiyi Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi. Sweeney, Türkiye’yi, Kürtleri ve Rojava’yı yakından takip eden deneyimli bir gazeteci.

Liverpool doğumlu olan Sweeney, gülerek baba tarafının son günlerde Türkiye’de tartışma konusu olan Man Adası’ndan olduğunu söylüyor. Sweeney, BBC’nin Rakka haberinin beli bir amaca yönelik özenle hazırlanmış, son derece ilginç bir haber olduğunu şu sözlerle anlattı: “BBC bu haberi Prime Time’da verdi. Bayağı büyüttü, ilginç bir haberdi. ‘Rakka’nın kirli sırları’ diye iddialı başlıklar ve spotlarla yayınladı haberi. ‘İşte bakın ABD ve YPG güçleri yaklaşık 4 bin IŞİD militanını Rakka’dan çıkardılar’ şeklinde sundu haberi. Bunu kirli ilişkilerin bir kanıtı olarak verdiler. Fakat BBC’nin ne Rojava’ya dair ne Suriye’ye dair gelişmelere hakim olduklarını, orada yaşananları doğru analiz ettiklerini ve gözlemlediklerini düşünmüyorum. Bu haberi doğrulamak için verdikleri kanıtlarda zaten bir kaç kaçakçının konuşmasından ve bazı flu görüntülerden ibaretti. Bilinçli yapılan anti propagandaya yönelik bir haber gibi görünüyor. Bu haber ve bilgilerin servis edildiğini düşünüyorum.”

 

BBC İngiliz karar vericilerin sesi

BBC’nin İngiltere’de bir kamu yayın kuruluşu olmasına rağmen özellikle savaş süreçlerinde ve kimi kritik dönemlerde hükümetlere ve İngiliz politika yapıcılara yakın durduğunu ve onların sözünü yansıttığını belirten Sweeney, “Şu an Suriye’de IŞİD büyük ölçüde yenildi. Suriye ve Kürtlerin geleceğinin ne olacağı meselesi masaya geldi. Bana kalırsa bu tartışmalar ve haberler YPG’yi silahsızlandırmaya yönelik planın parçası gibi duruyor. Bir süre sonra YPG’ye silah göndermeyi kesecekler, ABD’nin de yaptığı gibi. Bunun için de ‘YPG orada IŞİD ile işbirliği yapıyor aslında çok da YPG bildiğiniz gibi IŞİD’i yenilgiye uğratan bir güç değil’ gibi argümanları ileri sürüyorlar” dedi. Sweeney, bu planın bir süre önce İngiltere’de konuşulduğunu belirterek, “İngiliz hükümetine yakın akademisyenler ve düşünce çevrelerinden de buna benzer argümanlar duyuyoruz son dönemlerde. Bu haberler ve söylemler, buna yönelik bir nevi hazırlık” diye konuştu.

 

‘Yeni bir İngiliz oyunu olduğundan şüphe yok’

Kürtlerin İngilizlerin tarihsel rollerine ilişkin düşüncelerinden dolayı haksız olmadıklarının altını çizen ve “Kürtlere karşı yeni bir İngiliz oyunu olduğundan şüphe yok” diyen Sweeney, şöyle devam etti: “Kürtlere yönelik yine böyle bir oyun olacak gibi. İngilizler Kürtleri satabilir, çünkü kendi çıkarları için uğraşıyorlar. Bu bildiğiniz emperyalizmdir yani. Tarihsel olarak Kürtleri hep çıkarları için kullandılar ve yeniden bundan kaçınmazlar.

 

 Türkiye’yle ticari ilişkileri daha çok önemsiyorlar

Türkiye’yle ilişkileri düzeltmek için Kürtleri koz olarak kullanacaklar. Türkiye’yle ticari ilişkileri var. 80 milyar dolarlık ticari ilişkiden bahsediyoruz. İngiltere bu kadar büyük ticaretinin olduğu Türkiye’yi önemsiyor. Bu yıl Mart ayında İngiltere parlamentosunda Türkiye’ye ilişkin bir rapor görüşüldü. Bu rapor aslında içerik olarak Türkiye’deki ihlallere insan haklarına ve demokrasiye odaklanıyordu. Türkiye’nin Kürt bölgelerinde yaptığı katliamlar, göç ettirmeler vs. raporda vardı. Ama sonuç olarak şunu söylediler: ‘Yine de Türkiye’yle ilişkilerimizi iyi tutmamız lazım.’

 

 İngiltere ABD’ye bakar

ABD ile İngiltere’nin dış politikası özellikle Ortadoğu ve Rojava’da çakışıyor. İngiltere hükümeti aslında net değil. Ama bazı kesimler İngiliz politikasını bir yere çekiyor. Birde ABD’nin ne yapacağına bakacaklar. ABD ne yaparsa İngiltere de onu yapacaktır. Evet, geçmişte 1900 yılların başında bu inisiyatif İngiltere’deydi ama durum değişti.”

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar