Ana sayfa Editörden Taha Akyol: AK Parti eğitime ideoloji öncelikli bakıyor

Taha Akyol: AK Parti eğitime ideoloji öncelikli bakıyor

PAYLAŞ

Eğitim konusu tarih boyunca Türkiye’nin temel bir problemi olduğunu söyleyen Hürriyet yazarı Taha Akyol, eğitim sorununu çözmenin yolunun zihniyeti değiştirmekten geçtiğini yazdı. AKP’nin de eğitime ideoloji öncelikli baktığına dikkat çeken Akyol, “AK Parti eğitimde bile “liyakat”in yerine siyasi sadakate öncelik veriyor.” dedi.

Taha Akyol’un “Neyi konuşuyoruz?” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Artık o hale geldi ki, eğitim sorununu çözmenin yolu, “daha çok çalışmak” değildir; zihniyeti değiştirmektir.
Bu, daha çok çalışmaktan daha zordur!
Başarı neye göre? Tabii dünya ile mukayeseli olarak.

Bizde eğitim daima ideoloji öncelikli oldu.
AK Parti iktidarı okul ve üniversite binası yapmada ve okullaşma oranlarını yükseltmede başarılıdır. Bu ona oy da getirdi, Fakat AK Parti de eğitime kendi açısından ideoloji öncelikli bakıyor.
Dahası, eğitimde bile “liyakat”in yerine siyasi sadakate öncelik veriyor. Bu yüzden rakamlarda artışlar oldu fakat önemli bir kalite yükselmesi olmadı.
Kanıt mı? İşte PISA sınavları… İşte bilimsel yayınlarda İran’ın da gerisinde kalmış olmamız…
Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı döneminde liyakat kavramını çok vurgulamış, siyasi kayırmacılığın yaygın olmasından yakınmıştı, ama kendisiyle birlikte bu vurgular da gitti.
Uzakdoğu kalkınmasının başarı sırlarından biri de “ihracata dönük büyüme”dir. Ama ihracatın kalkınmada lokomotif olabilmesi için teknoloji lazmdır, eğitimli işgücü lazımdır. Bunlar da kaliteli eğitime bağlıdır.

Yazının tamamı için…