Ana sayfa Editörden Taha Akyol: Böyle bir yargının ‘bağımsız ve tarafsız’ olacağını kimseye anlatamayız

Taha Akyol: Böyle bir yargının ‘bağımsız ve tarafsız’ olacağını kimseye anlatamayız

PAYLAŞ

Hakimler Savcılar Kurulu üyeliği için yapılan seçimleri değerlendiren Hürriyet yazarı Taha Akyol, oy kullanan birkaç milletvekiliyle görüştüğünü, görüştüğü kişilerin oy verdikleri isimleri tanımadıklarını söyledi. Akyol, “Demek ki partileri istediği için oy verdiler. Böyle bir yargının bağımsız ve tarafsız olacağını kimseye anlatamayız.” yorumunu yaptı.

Akyol’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye her zaman yargı sorunu yaşadı; her zaman siyaset hukuktan üstün oldu. Ama bu kadarı hiç olmamıştı.
Meclis’te Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği için seçim yapıldı. Haber şöyle: “AK Parti için 5, MHP için 2 kontenjan üzerinden parti yönetimlerinin belirlediği anahtar liste üzerinden oy kullanıldı…”

Dün oy kullanan birkaç milletvekili ile telefonda görüştüm. Oy verdikleri isimleri tanımıyorlardı. Demek ki partileri istediği için oy verdiler! Hâkim ve savcıların mesleki kaderi bu kurulun elindedir.

HSK adaylarını ayıklayacak olan komisyonu “aday belirleme kıstaslarını yazılı olarak kamuoyuna açıklamaya” davet etmiştim. (4 Mayıs) Bunu yapmadılar. Yapsaydılar, ‘kıstaslarınız şunlar fakat falanca kişide bu özellikler var mı?’ diye sorabilirdik.

Amerika’da yargıç adayları nasıl didik didik araştırılıyor, değil mi? Fakat bizde “hesap verirlik, sorumluluk, şeffaflık, etik kurallar” gibi modern devletin en önemli ilkeleri bile siyasetin altında eziliyor. Şimdi de adalet hizmetinin en yüksek kuruluna hangi kıstaslara göre aday belirlendiğini bilmiyoruz. İki parti tarafından 7 üye seçildiğini biliyoruz sadece.

Elbette sürpriz değil, yeni sistemin sonucudur bu. HSK için kalan 4 üyeyi partili Cumhurbaşkanı atayacak, iki üye ise zaten Adalet Bakanı ile müsteşarı!
Böyle bir yargının “bağımsız ve tarafsız” olacağını kimseye anlatamayız.

Yazının tamamı için…