Ana sayfa Editörden Taha Akyol: CHP büyümek istiyorsa, kalıbının dışına çıkmak, farklı kesimlere açılmak zorundadır

Taha Akyol: CHP büyümek istiyorsa, kalıbının dışına çıkmak, farklı kesimlere açılmak zorundadır

PAYLAŞ

Türk siyasi tarihinde siyaseti belirleyen faktörün emek-sermaye değil, merkez-kenar çelişkisi olduğunu hatırlatan Hürriyet yazarı Taha Akyol, CHP’nin merkezle, devletle ve otoriteyle özdeşleştiğini, DP ve devamı olan partilerin ise halkla, ahali ile özdeşleştiğini ve daima seçimleri kazandığını söyledi.

Adalet Yürüyüşü’nün asıl önemli olan noktasının bu sosyolojik kalıbı aşma girişimi olduğunun altını çizen Akyol, “Görülmüştür ki, CHP büyümek istiyorsa, kalıbının dışına çıkmak, farklı kesimlere açılmak zorundadır” diye yazdı.

Taha Akyol yazısına şöyle devam etti:

“Görülmüştür ki, CHP büyümek istiyorsa, kalıbının dışına çıkmak, farklı kesimlere açılmak zorundadır. İktidar da görmelidir ki haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik duygusu toplumdaki “hak, hukuk, adalet” talebini böyle bir miting yapma potansiyeline ulaştırmıştır.

Türkiye’de artık siyasetin ağırlıklı konuları geleneksel kutuplaşmanın simge ve sloganları değil, gelişmiş toplumlarda olduğu gibi hukuk, insan hakları, adalet, ekonomi ve eğitim gibi somut konular olmalıdır.

Umarım miting bu yönde bir dönüm noktası olur. Bu tabii CHP’nin yeni tutumunda kararlı olmasına bağlıdır.”

Yazının tamamı için…