Connect with us

Sürmanşet

Tahir Elçi cinayeti 20 aydır karanlıkta

Published

on

Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Sur’daki tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te öldürülmesinin üzerinden 20 ay geçmesine rağmen ne ortada bir fail ne de soruşturma dosyasında kayda değer bir ilerleme var. Soruşturmada bugüne kadar 3 savcı değişirken, olayı aydınlatabilecek görüntüler çözülebilmiş değil. Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Elçi cinayeti soruşturması ile ilgili dihaber’e konuştu. Elçi’nin bütün meslek yaşamını “faili meçhul” cinayetlerin aydınlatılmasına ve faillerin bulunmasına adadığını vurgulayan Özmen, “Elçi, birçok cinayeti aydınlattı. Ne yazık ki kendisi bir faili meçhul cinayetin ve kör bir kurşunun kurbanı oldu” dedi.

Diyarbakır Barosu, dostları ve sevenleri olarak başından beri soruşturmanın takipçisi olduklarını ifade eden Özmen, “Biz her hafta Cuma günü Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Elçi için adalet talep ediyoruz. Adalet haykırıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra savcı ve hakimlerin ihraç edilmesinden dolayı Elçi soruşturmasında kayıp bir süre söz konusu. 2016 yılının Aralık ayından itibaren dosyaya yeni bir savcı atandı” diye konuştu.

Dosyanın tamamı bize verilmedi

“Tahir Elçi cinayeti dosyasının hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmediğini her fırsatta dile getiriyoruz” diyen Özmen, şöyle devam etti: “Elçi’nin katledildiği 28 Kasım 2015’den bu yana soruşturma dosyası açısından yaşadığımız zorlukları özetleyecek olursak öncelikle, soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunmamasına rağmen ne yazık ki biz birkaç ay öncesine kadar soruşturma dosyasına ulaşamıyorduk. Yani o dönemin Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturma savcısı, yazılı ve sözlü taleplerimize rağmen soruşturma dosyasındaki mevcut, bilgi ve belgelerin tamamı bize verilmedi. İkincisi ise, Adalet Bakanlığı ve bakanlık yetkilileriyle hem Diyarbakır’da hem de Ankara’da yapmış olduğumuz görüşmelerde soruşturma dosyasının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır Barosu tarafından koordineli bir şekilde yürütüleceği konusunda bir söz almıştık. Ama geçmişte ne yazık ki bu da gerçekleşmedi. Müşteki ve mağdur taraf olmamıza rağmen dosyanın tamamı bizim ile paylaşılmadı.”

Şüpheli polislerden tanık ifadesi alındı

Elçi cinayeti ardından delillerinin tamamının olay yerinden toplanmamış olması ve orada bulunan polislerin tanık sıfatıyla ifadelerinin alınmasının soruşturmaya olumsuz yansıdığını vurgulayan Özmen, “Orada silah kullanan polisler Tahir Elçi cinayeti açısından makul şüphelilerdir. Ama o dönem soruşturmayı yürüten savcı, polislerin tamamını tanık sıfatıyla ifadelerini aldı. Bu ifadelerini incelediğimiz zaman olayı çıkartacak, sorgulayıcı herhangi bir soru da yok. Tabiri caizse verdiği ifadeler birbiriyle tıpa tıp aynı. Onun ötesinde Elçi’nin öldürülmesinden 15 gün sonra olay tutanağında ismi ve imzası bulunmayan ancak basına yansıyan görüntülerden orada olduğunu tespit ettiğimiz bir polisi tespit ettik. Bunu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdik. Olay yerinde olmasına rağmen olay tutanağını imzalamamış bir polis var. Biz bunu görüntülerle somut bir şekilde ortaya koyduk. Bu kişi ifadeye çağrıldı, tanık sıfatıyla ifadesi alındı” diye kaydetti.

Elçi’nin yaşamını yitirdiği olay yerini gördüğü düşünülen ve davanın en önemli delilleri arasında yer alan Mardin Kebap Evi’ne ait güvenlik kamerası görüntülerini halen izleyemediklerine dikkat çeken Özmen, bu görüntüleri kendilerinin savcılığa bildirdiğini anlattı. Ama neredeyse üzerinden 20 ay geçmesine rağmen Adli Tıp Kurumu’na (ATK) giden Mardin Kebap Evi kamera görüntülerinin hala izleyebilecekleri bir formata çevrilmediğine işaret eden Özmen, “Hard disk hataları, birçok tipik mesele Adli Tıp tarafından ileri sürülerek, 20 ay çözülemeyen bir video kaydından bir güvenlik kamerası kaydından bahsediyoruz” dedi.

Polisin çektiği kamera kayıtlarında 17 saniyelik kesintinin araştırılması yönündeki taleplerine henüz bir cevap verilmediğini de aktaran Özmen, şunları söyledi: “Biz polis kamerası ve hafıza kartının TÜBİTAK’a veya başka bir kuruma gönderilerek o görüntülerde herhangi bir silme veya oynama olup olmadığının tespitini talep etmiştik. Ne yazık ki bu taleplerimiz de yerine getirilmedi. Bu taleplerin yerine getirilip getirilmediği noktasında bize herhangi bir bilgi verilmedi.”

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar