Connect with us

Genel

Tamirci Nesibe Ana’nın başarı hikayesi

Published

on

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Fırat mahallesinde yaşayan Nesibe Curga (35), elektronik ve beyaz eşya tamirciliği yapan bir kadın.

Curga, 90’lı yıllarda köylerinden göç etmek zorunda kalan yurttaşların yaşadığı ve her sokak başında küçük bakkalların olduğu mahallede, toprak damlı tek odadan oluşan tabelasız kulübe de ustalık yapıyor. Onu gören şaşkın bakışlara aldırış etmeden 6 yıldır elektronik eşya tamirciliği yapan Curga,  çevredeki erkek tamircilerden daha fazla tanındığını söylüyor. Curga, işiyle nasıl ön plana çıktığını, “Buraya bir isim bile koymadım, zaten Nazife annenin dükkanı dediniz mi herkes bilir” sözleriyle anlatıyor.

‘Evde bozulan eşyaları tamir ediyorum’

Eşinin yıllardır tamirci olduğunu, önceleri ona yardımcı olmak için dükkana geldiğini belirten Curga, sadece eşinin aletleri nasıl tamir ettiğini görerek bütün işleri öğrendiğini söyledi. İlkokulu bitirdikten sonra elektronik ve beyaz eşya yapımına merak sardığını ve yıllardır evde bozulan bütün elektronik malzemeleri kendisinin tamir ettiğini dile getiren Curga, “Bu işi yapmak için insanın yeteneği çok önemli; ama ben bunu daha çok kadının gücüne bağlıyorum. Evliyim ve 4 çocuğum var. Yıllardır, tamir işini yapıyorum. Eşim, tamir işleri yapıyordu, ben de ona gelip her işte yardım ediyordum. Sonra bir gün döndüm kendime baktım ve ‘Ben her şeyi biliyorum neden bu işi kendim yapmıyorum’ dedim. Öyle başladım ve 6 yıldır işimde kendimi geliştirerek devam ediyorum” diye konuştu.

 ‘Çamaşır makinesi ütü elektrik süpürgesi…’

Curga, artık mahalledekilerin bozulan eşyaları kendisine getirdiğini belirterek, “Mahalledekiler bozulan eşyalarını getirdiklerinde eşim, ‘Nesibe’ye gösterin ben pek bilmiyorum’ diyor. Çünkü ben zamanla kendimi geliştirdim. Mesela şu an çamaşır makinesi tamir ediyorum; ama eşim yapamıyor. Mahalledeki birçok kadın yanıma geliyor onlara da öğretiyorum ve çok mutlu oluyorlar. Evdeki elektrik sobaları ya da kettle (su ısıtıcısı) bozulduğunda bana getirme gereği duymadan kendileri tamir ediyorlar. Erkekler eşyalarını yanıma getirdiklerinde şok oluyorlar ve bu işin bir kadın tarafından yapılabildiğine ilk defa şahit olduklarını söylüyorlar. Şimdi elektrik sobası, çamaşır makinesi, ütü, elektrikli tavalar, süpürgeden tutun sayısız malzemeyi tamir ediyorum. Benim etkim etrafıma da yansıyor, küçük oğlum bile sabahtan akşama kadar elinde çekiçle dolaşıyor” dedi.

 ‘Hedefim işlerimi büyütmek’

Dükkanının biraz küçük olduğunu ve maddi yetersizliklerden dolayı işini büyütemediğini söyleyen Curga, kazandığı parayla çocuklarının okul masraflarını karşıladığını kaydetti. Curga, “Biraz daha para kazanmaya başlarsam dükkanı büyüteceğim. Toptancıya malzeme almaya gittiğimde birçok ihtiyacım oluyor; ama dükkan küçük olduğu için koyacak yer bulamıyorum. Bütün zorluklara rağmen mesleğimi bırakmadan hatta birçok kadına ve çocuklarıma öğretmeyi hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar