Ana sayfa Kitap Tanpınar’dan sonra Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın da bilinmeyen şiirleri ortaya çıktı

Tanpınar’dan sonra Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın da bilinmeyen şiirleri ortaya çıktı

PAYLAŞ

Kitabın editörlüğünü Ömer Aygün ve İlknur Yurtbaşı yaptı. ‘Kaçaklar’ üst başlığıyla yayımlanmaya başlayan bu şiirlerin bir kısmı edebiyat dergilerinde yayımlanmış, bazıları ise hiç gün yüzüne çıkmamış.

ONLARCA ŞİİR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI…
Kitabın editörlüğünü yapan İlknur Yurtbaşı, şiirlerin Dağlarca’nın evinden çıkan bir çuvalda bulunduğunu söyledi. Yurtbaşı, şöyle konuştu: “Bunlar daha çok Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın evinden çıkan şiirler. İçlerinde dergilerde yayımlanmış olanlar da var. Bu şiirleri belki de zamanı olmadığından kitaplarına alamadı. Vakti yetmemiş olabilir. Şiirlerin taramasını yapmam dört ayımı aldı.

Çuval büyüklüğünde bir poşet düşünün, onun tamamı şiirlerle doluydu. Ömer Aygün ile birlikte hangisi daha önce yayımlanmış hangisi yayımlanmamış onun taramasını yaptık. Kağıtların arasında şiirlerinin yanısıra benim ilgimi çeken kelime oyunları oldu. Dağlarca’nın kelime türetmeleri zaten bilinen bir şey ama onlarla karşılaşmak heyecan vericiydi”

DAHA FAZLA ESER OKURLA BULUŞABİLİR
Yıl içinde iki kitabın daha yayımlanacağı müjdesini veren Yurtbaşı, “Dağlarca’yı araştırmaya başlayınca bırakamıyorsunuz. Daha da merak ediyorsunuz, hakkında yazılanları okuyorsunuz. Şu anda yüksek lisans yapıyorum ve tezimi Fazıl Hüsnü Dağlarca üzerine yapmayı düşünüyorum. Çünkü Dağlarca’ya bulaştığınız anda o sizin peşinizi bırakmıyor. Bende bir Dağlarca merakı başladı. Ben bu kadarla da sınırlı kaldığını düşünmüyorum, ilerleyen zamanda daha fazla şiiri karşımıza çıkabilir” diyor. Kayıp dizelerin tema itibarıyla Dağlarca’nın kitaplarındaki şiirlerin devamı niteliğinde olduğunu, biçim olarak farklılıklar gösterdiğini söyleyen Yurtbaşı, insanı ve evreni şiirinden uzak tutmamış bir şairle karşılaştığımızı belirtti.

İşte Dağlarca’ya ait eserlerden biri…

ÇOK OKUMALI DİZELER GÖRÜNDÜĞÜM
Keman mısın? / Ekle bir tel mavi aydınlığa
Piyano musun? / Üç elin olsun ışık mermerlerine dokunan dokunmayan
Soluklu çalgılarda mısın? / Anımsa sevi solumalarını, dinle
Ayrı ayrı okusunlar / Birlikte okusunlar
İki yazıda ulaşsınlar üç evrenselliğe