Ana sayfa Sürmanşet Tanrıkulu: Ekonomi bitmiş, ülkenin her yerinde OHAL var

Tanrıkulu: Ekonomi bitmiş, ülkenin her yerinde OHAL var

PAYLAŞ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye genelinde ve özellikle de bölgede yaşanan hak ihlalleri ve cezaevlerindeki işkencelerin yanı sıra Kürt sorununun çözümsüzlüğüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin 80’li, 90’lı yıllardan çok daha kapsamlı ve sistematik bir biçimde işkence ve kötü muameleye dönüştüğüne dikkat çeken Tanrıkulu, “AKP hükümetinin hak ihlalleri ve hukuksuz uygulamaları idari bir pratik haline dönüştürdü” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, milletvekillerini tutuklamak ve belediyelere kayyum atamakla sorunların çözülemeyeceğinin altını çizen Tanrıkulu, “Ankara’da, İstanbul’da farklı, Diyarbakır’da farklı bir hukuk işletiliyor” diyerek, bu durumun nasıl eşit olunmadığının göstergesi olduğunu kaydetti.

“OHAL’in kendisi zaten temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı rejimin adıdır”

Söz konusu ihlallerin giderek toplumun her kesimine sirayet ettiğini vurgulayan Tanrıkulu, gözaltı merkezlerinde, sokakta, cezaevlerinde çok yoğun olarak sürdüğünü söyledi. Birleşmiş Milletler İfade Komisyonu’nun, işkence ve ifade özgürlüğü konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davalara taraf olduğunu ve görüş bildirdiğini hatırlatan Tanrıkulu, “Görüş aslında Türkiye’deki insan hakları ihlallerinin ortamını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Olağanüstü halin kendisi zaten temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı rejimin adıdır” dedi.

Ekonomi bitti

2012 yılında başlayan çözüm sürecini hatırlatan Tanrıkulu, çatışma ve ölümlerin olmadığı bir Türkiye umudunun doğduğunu hatırlatarak, “Şimdi Türkiye’nin her yerinde ölüm var ve her yerde OHAL uygulamaları var. Bu durum bütün insanları bıktırmış durumda. Yine temiz bir ekonomi devralan hükümet, Kemal Derviş’in yürüttüğü bir program vardı. Bu programın ağır bedelini üç koalisyon ortağı ödedi. Şimdi ekonomi bitmiş. Ülkenin her yerinde OHAL var. Berbat bir Türkiye’yi teslim ettiler” şeklinde konuştu.

İnsan hakları anlamında bölgede daha fazla olmak üzere Türkiye’nin her yerinde ağır bir tecrit olduğunu ifade eden Tanrıkulu, cezaevlerinin tümünde sistematik bir şekilde insan hakları ihlalleri olduğunu söyledi. Tanrıkulu, AKP’nin işkence ve hak ihlallerini idari bir pratiğe dönüştürdüğüne vurgu yaparak, bu şekilde iktidarını sürdürmek istediği değerlendirmesinde bulundu.