Ana sayfa Sürmanşet Tanrıkulu’nun cezaevi ziyaretlerine izin verilmiyor

Tanrıkulu’nun cezaevi ziyaretlerine izin verilmiyor

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Temmuz 2015’ten bu yana cezaevlerine dönük ziyaret talepleri Adalet Bakanlığı’nın engeline takılıyordu. HDP’lilere dönük bu ambargo devam ederken, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da bir aya yakın bir süredir cezaevlerine gerçekleştirmek istediği ziyaretlerin bakanlığın engeline takıldığı ortaya çıktı.

En son 25 gün önce Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi çalışanlarını ziyaret eden Tanrıkulu o tarihten bu yana Silivri, Bakırköy, Kandıra ve Sincan cezaevlerine gerçekleştirmek istediği ziyaretlere bakanlıktan izin alamadı.

Konuya ilişkin dihaber’e açıklama yapan Tanrıkulu, 1 aya yakın süredir Adalet Bakanlığı’na yaptığı görüşme taleplerine olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmediğini aktardı.

Tanrıkulu, bu süre içerisinde tutuklu bulunan gazeteci, milletvekili ve aktivistlerle birçok kez görüşme talebiyle bakanlığa başvurduğunu; ancak başvuruların yanıtsız bırakıldığını söyledi.

“Sesini duyurmaya çalıştığım kişileri yalnızlaştırmak istiyorlar”

Diğer CHP’li milletvekillerinin böylesi bir durumla karşılaşmadığı öğrenilirken, Tanrıkulu, “Bana karşı uygulanan bu tutum tamamen sesini duyurmaya çalıştığım kişileri yalnızlaştırmak ve milletvekillerine karşı da ayrı bir tutum içerisinde olmaktadır” dedi.

Adalet Bakanlığı’ndan neden izin vermediği konusunda da tarafına bir açıklamanın yapılmadığını söyleyen Tanrıkulu, “Milletvekili her hangi bir izin almadan görüşme gerçekleştirmelidir. Milletvekiline görüş yasağı koyması hükümetin içerisinde bulunduğu anti-demokratik uygulamaların ulaştığı noktanın göstergesidir. Bir milletvekiline bunu yapan hükümetin kendi yurttaşlarına kim bilir neler yapar” ifadelerini kullandı.