Ana sayfa Manşet Tapelerde ‘Alevi’ diye fişlenen hakim sürgün yerinde hayatını kaybetti

Tapelerde ‘Alevi’ diye fişlenen hakim sürgün yerinde hayatını kaybetti

17/25 Aralık soruşturmalarının ardından Tayyip Erdoğan'ın internete düşen ses kayıtları arasında Aydın Doğan'ın davasına bakan hakimle ilgili ses kaydı da bulunuyordu.

PAYLAŞ

Yayınlanan kayıtta dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ait olduğu iddia edilen ses kaydında davaya bakan hakim için Ergin, “O hakim alevi” diyordu. Alevi hakim olarak fişlenen Abuzer Kara, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kanunu’na muhalefetten Aydın Doğan aleyhine açılan davada beraat kararı vermişti.

Erdoğan ile Ergin arasında geçtiği iddia edilen görüşmede Erdoğan, “Bak dava görüldü, yani kararı verdi adam” diyordu. Sadullah Ergin ise “Mahkemenin hâkiminin Alevi olduğu yönünde bir bilgi de vardı” şeklinde söz sarf etmişti.

Hakim Abuzer Kara, sonrasında tayini çıkınca sürgün edildiği şeklinde yorumlar yapılmıştı. Kara, geçirdiği kalp krizi sonucu ise Ordu’da hayatını kaybetti.

Ses kaydında ‘alevi hakim’ olarak fişlendiği ifade edilen Kara ise yaptığı değerlendirmede, “Ne diyebilirim ki? Allah herkesin gönlüne göre versin. Bir şey diyemiyorum. Bugüne kadar çalıştığım yerler belli, şeyler belli… Herkeste bilir, tanır. Verdiğimiz kararlar belli. O açıdan o konular bana üzerinde konuşulacak konular gelmiyor günümüz koşullarında. Alevilik, Sünnilik falan. Bana pek, benim pek şeyim değil yani. O açıdan yorumda bulunmak istemiyorum” demişti.

Sürgün Hakim Abuzer Kara’nın hayatını kaybetmesinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Ordu hakimimiz Abuzer Kara bugün tedavi gördüğü hastanede hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet, ailesinin yakınlarının ve yargı camiasının başı sağolsun” dedi.


“Abuzer Kara, 30 yıllık hakimken 2017’de HSK kararnamesiyle İstanbul’dan Ordu’ya sürüldü” diyen Avukat Aslı Kazan ise HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’a şu eleştirileri yöneltti:

“Ailesi İstanbul’da, kendisi Ordu’daydı. Kara, bugün yaşamını yitirmiş. Unutulmasın, aynı HSK, ailesi parçalanır diye, Danıştay Başkanı’nın 1 günlük hakim kızını Elazığ’dan Yargıtay’a atadı. İstanbul Adliyesi’nin en yetenekli hakimlerinden Abuzer Kara’yı kıdem esasını hiçe sayarak Ordu’ya atayan HSK’nın Başkanvekili Mehmet Yılmaz başsağlığı diliyor. Sormak lazım Abuzer Kara’yı hangi kriterle Ordu’ya atadınız? Gonca Hatinoğlu’nda işlettiğiniz aile kriterine ne oldu?”

ERDOĞAN İLE DÖNEMİN ADALET BAKANI ARASINDA GEÇEN “ALEVİ HAKİM” DİYALOĞU:

ERDOĞAN VE ERGİN YARGIYA DOĞRUDAN TALİMAT VERİLDİĞİNİ VE FİŞLEMEYİ YALANLAYAMAMIŞTI…