Ana sayfa Manşet “Taraftarlarının hepsi Türk liderin otoriter isteklerini desteklemeye hazır değil”

“Taraftarlarının hepsi Türk liderin otoriter isteklerini desteklemeye hazır değil”

PAYLAŞ

Türkiye’deki rejim değişikliği sürecini masaya yatıran Russia Today (RT), Başkanlık sistemine geçişle birlikte Atatürk’ün mirasının reddedilmesinin tehlikeli bir girişim olacağını, bunun AKP’yi içeriden zayıflatabileceğini yazdı.

Vladimir Smirnov ve İlya Ogandjanov imzalı analizde uzman görüşlerine de yer verildi.

RT’de yer alan makale şöyle:

Cumhurbaşkanına genişletilmiş yetkiler veren Anayasa değişiklik paketinin ikinci tur oylaması Çarşamba günü yapılacak. Sonuçta Cumhurbaşkanı, tüm yürütme organlarının denetimini ve mahkemelerin kontrolünü ele alacak, istediğinde parlamentoyu feshediebilecek. Muhalefet bu değişikliği diktatörlük olarak, Erdoğan destekçileri ise iç ve dış çalkantıların yaşandığı bu dönemde gerekli bir önlem olarak görüyor.

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevinin ilk gününden beri bu amaca yürüyordu.

Asya ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Yöneticisi Anna Glazova’ya göre, 2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Erdoğan’ın anayasayı değiştirip, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş amacı vardı:

“Ancak o fikirlerini hayata geçirmeyi için şimdi cesaret edebildi. Bunun birçok iç ve dış nedeni var. Suriye savaşı, artan terör saldırıları, çok sayıda tutuklama hadiseleri, ülkedeki genel sağlıksız atmosfer ve nihayet darbe girişimi. Tüm bu hastalıkların çözümü için her derde deva yeni cumhurbaşkanlığı formülü seçildi.”

Yeni Türkiye Araştırma Merkezi Siyasi Direktörü Yuri Mavaşev ise, bunun Erdoğan için bir hediye olduğunu düşünüyor. Mavaşev şöyle devam ediyor: “Çünkü o darbe girişimine kadar başkanlık sistmeinin tanıtımı yapıldı. Ancak hemen gerçekleşeceğine dair bir his oluşmadı. Şimdi ise Erdoğan ve onun destekçilerinde, ülkeyi kurtarmak için yönetimin tek elde toplanmasını haklı çıkaracak güçlü argümanlar var.”

Anayasa değişikliği Erdoğan’a pratikte sınırsız yetkiler veriyor. O tam yürütme yetkisini elinde tutacak. Çünkü başbakan ortadan kalkacak. Bu noktada cumhurbaşkanı parti lideri olabilecek. O başkomutan olacak ve orduda önemli kararlar alabilecek. Mahkemelerin faaliyetlerini kontrol edebilecek. İki dönem olmak üzere 5 yıllığına seçilebilecek. Bu şekilde 2029’a kadar başkan olabilecek.

Eğer AKP-MHP arasında kurulan ittifak noktasında beklenmedik bir olay yaşanmazsa, referandumda yüksek ihtimalle Anayasa değişikliği onaylanır. Muhalefet elbette bunu önleme çalışacak. Ancak onların şu anda böyle bir imkanı yok.

Maşaev referandumla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor:

Yasal olarak muhalefetin bu reformu geciktirme gibi bir yetkisi yok. Protestolar, mitingler olacak. Ama bu onlar için çok zor olacak. Çünkü ülkede hala Olağanüstü Hal (OHAL) var. Referanduma gitmeme ihtimali pek mümkün görünmüyor.

Erdoğan’ın toplumun belli kesimlerinden ciddi destekçisi var. Her şeyden önce kırsal kesim, orta sınıf vatandaş, küçük ve orta ölçekli burjuvazi. Ancak destekçilerinin hepsi O’nun otoriter isteklerini karşılamaya hazır değil.

Başkanlık sistemine geçiş Türkiye’de belki de Atatürk’ün zaferlerini gömecek ya da onları revizyona tabii tutacak. Fakat uzmanlara göre Atatürk’ün mirasının reddi çok tehlikeli bir olay. Çünkü bu iktidar partisi AKP’yi içeriden zayıflatabilir.