Ana sayfa Sürmanşet Tarhan Erdem: ‘Hayır’ demek yasak mı?

Tarhan Erdem: ‘Hayır’ demek yasak mı?

PAYLAŞ

16 Nisan’da yapılacak referandum sürecini yorumlayan Diyalog Grubu üyesi siyasetçi-yazar Tarhan Erdem, Cumhurbaşkanlığı ve 2015 milletvekili seçimleri ile birlikte Türkiye’de seçimlerdeki eşitlik ilkesinin ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Dihaber’in haberine göre geçen yıl yapılan seçimlerde hiçbir kurala saygı gösterilmeyeceğinin belli olduğunu söyleyen Erdem, “Şimdi zannediliyor ki seçim ilkelerine seçim ilkesi demek eşitlik, serbest, açık işlemler, gizli tasnif kuralları ve ilkelerine saygı gösterilmeden yapılan seçim de seçim olur. Bana göre 2014 Ağustos ayının başından beri Türkiye’de seçim kanunun başından beri bu ilkeleri uygulanmamaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki seçim işlemleri bütünüyle Anayasa’ya aykırı olarak, Anayasa göz ardı edilerek yapılmaktadır. Ve 14 Mayıs 1950 öncesine daha doğrusu 5545 sayılı seçim kanununun kabul edilmeden evvel ki duruma 1946 seçim kanunu dönemine dönülmüştür. Cumhurbaşkanı seçimi de, milletvekili seçimi de aynı şekilde oldu. Bu giderek devam ediyor” dedi.

‘HAYIR DEMEK YASAK MI?’

Referanduma ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılacak referanduma ilişkin konuşmalarını dinlediğini ve Erdoğan’ın baştan sona kadar kendisinin propagandasını yaptığını söyleyen Erdem, “Bu memleket halkoyunda ‘Evet’ oyu vereceklerden mi ibaret?” diye sorarak, “Biz bunu mu tespit etmek istiyoruz. Söylenmek istenen eğer bu halkoyunda ‘Evet’ derseniz vatanseversiniz, gelişmeden, muasır medeniyet seviyesinden yanasınız. ‘Hayır’ diyenleri de tanımlamak lazım. ‘Hayır’ demek yasak mı? Mesele bundan ibaret” şeklinde konuştu.

‘EŞİTLİK İLKESİ YOKSA SEÇİM DE YOK’

Türkiye’de seçim ilkelerinin uygulanmasına ilişkin ciddi bir mücadeleye başlanması gerektiğini söyleyen Erdem, 16 Nisan’da yapılacak seçimde eşitlik ilkesinin olmadığını, eşitlik ilkesi uygulanmayan bir işleme de seçim demenin mümkün olmadığını vurguladı.

‘SEÇİM TEK YÖNLÜ DEĞİLDİR’

AK Parti tarafından “Evet’ derseniz istikrar devam eder” söylemlerine de tepki gösteren Erdem, “Öyleyse peki neden halk oylaması yapıyoruz? Halk oylamasında ‘Sorulan sualin bir tek tarafı olursa memleket için iyi olur’ deniliyor. Bunu Cumhurbaşkanı, Başbakan, basın, televizyonlar bunu böyle ilan edebiliyorsa o zaman seçim yapmayalım. Niçin bunu halkoyuna sunuyorlar? ‘Bu olacaktır’ desinler. Eğer seçecekseniz seçim tek yönlü değildir. Eşit zaten bu demektir. Benim sizin ile eşit olmam demek ben sizden farklı şey isteyeceğim. O da bizden farklı bir şey isteyecek. Bu farklılıkların ne kadarı çoğunluğu kazanacak seçim bunu tayin ediyor. Eğer siz; ‘Benim söylediklerim kazansın çünkü istikrar gelecek, refah gelecek, muasır medeniyet yoluna çıkma yolu açılacak diyorsanız; o zaman ben vatan haini mi oluyorum? Bunu halletmemiz lazım. Açıkça söylememiz lazım. Başka türlü olmaz. Yapılan iş seçim değil” diye ifade etti.

Referanduma gidilirken “Evet” ve “Hayır” cephesinin de eşitlik ilkesinin uygulanmamasından kaynaklı seçime eşit koşullarda hazırlanamadığını vurgulayan Erdem, “Eşit olmayan seçim mücadelesi, işlemleri, yayınları olmazsa seçim olmaz. YSK’nin Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminden önce uzun uzun yazdığı kararlar vardır. Bu kararları Radyo Televizyon Üst Kurulu’na bildirmiştir. 687 sayılı KHK onu da, YSK’nın bu kararları dayandırdığı maddeyi yürürlükten kaldırdı ve bitti” dedi.