Ana sayfa Editörden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden 507 milyonluk batık kredi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden 507 milyonluk batık kredi

PAYLAŞ

Bitkisel ve hayvansal üretimini artırmak ve ürün kalitesini iyileştirmek için yetiştirdiği tohumluk, fidan, fide gibi malları hayvanlara ve yetiştiricilerine ulaştırmadan sorumlu kamu kurumu Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) kredi ve borç batağında. Sayıştay 2015 yılı Denetim Raporu, TİGEM’in 2015 yılında 79 milyon TL faaliyet zararına uğradığını ve 507 milyonluk kredi borcuna sahip olduğunu ortaya çıkardı.

BAKNALARA YARIM MİLYAR BORÇ

Rapora göre, TİGEM’e 2015 yılında 1 milyar 388 milyon TL tutarında nakit akışı sağlandı. Bu paranın 418,7 milyon TL’si mal alım maliyetleri için, 156 milyon TL’si faaliyet giderleri için, 24,6 milyon TL’si önceden planlanmayan olağandışı giderler ve zararlar için, 96,9 milyon TL’si yatırımlar için, 88,4 milyon TL’si vergi ödemeleri için kullanıldı. 561,5 milyon TL ise diğer borçlar için ayrılırken 30,1 milyon TL de faiz ödendi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre TİGEM’in kısa süreli para ihtiyacı için banka kredilerine başvurulduğu ve bu kredilerin kurumu bir borç bataklığına sürüklediği de Sayıştay’ın tespitleri arasında yer aldı. Buna göre, 2015 yılı içerisinde ihtiyaç duyulan bütçe için bankalardan 567 milyon TL kredi alındı. Önceki yıllardan devreden 442 milyon TL’lik kredilerle birlikte 2015 yılında 502 milyon TL’lik geri ödeme gerçekleştirildi ve yıl sonunda 507 milyon TL’lik kredi borcu oluştu.

Kuruluşun ciddi borç yükünün etkili fon yönetim politikası ile aşılabileceğini ifade eden Sayıştay, “TİGEM’in finansman yükünün hızla yükseldiği dikkate alınarak, daha etkili bir fon yönetimi politikası izlenmesi ve gereksiz kredi kullanımından kaçınılarak, yıllık kredi kullanımının o yılki kredi geri ödemelerini aşmamasını sağlayacak tedbirlerin alınması önerilir” tespitini yaptı.

TİGEM hakkındaki bir diğer tespit de hayvanlara ilişkin oldu. TİGEM’de, süt sığırcılığının gelişmesi için modern hayvan işletmesi modeli uygulanmaya çalışıldığı ancak bu nedenle hayvanların doğal ortamlarından uzaklaştırıldığı kaydedildi. Bu durumun birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiği belirtilen raporda, “Ahırlarda reforme veya ayak ve diğer hastalıklara maruz kalmış küçümsenmeyecek sayıda hayvanlar görülmüştür” denildi.

KİMYASALA BAĞIMLI HALE GELDİ

TİGEM’de bitki yetiştiriciliği de sorunlu. Denetçiler, kurumun bitki ve ot yetiştirdiği tarlalarda “yoğun kimyasal ilaç” kullanıldığını tespit etti. İnsan ve hayvan sağlığını etkileyebilecek kimyasal ilaç kullanımına dikkati çeken denetçiler, kuruluşun kimyasal ilaçlara bağımlı hale geldiğini, sağlık yönünden ve maddi nedenlerle doğal gübre kullanımı ile toprağın ilaçlardan kurtarılması gerektiğini ifade etti.