Ana sayfa Gündem Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Ekmek Genelgesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Ekmek Genelgesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında ekmek çeşitlerinin ambalajlı olarak satılması için genelge yayımladı.

PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından il müdürlüklerine gönderilen Koronavirüse (Kovid-19) karşı Ekmek Genelgesi’ne göre, ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesiyle paketlenerek satışa sunulacak.

‘TÜKETİCİNİN DOĞRUDAN ALMASI ENGELLENECEK’

Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakabilmesi için açık bırakılmasında sakınca olmadığını belirtildiği genelgede şu ifadelereyer verildi:

“Ekmek ve ekmek çeşitleri üç şekilde satışa sunulabilecektir. Hazır ambalajlı olacak. Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmuyor. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler sadece bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirinin alındığı dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek. Tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecek.”