Ana sayfa Editörden Taşgetiren: Amerika’ya, Almanya’ya en tepeden tepkiler veriyoruz. Neden yankı bulmuyor isyanlarımız?

Taşgetiren: Amerika’ya, Almanya’ya en tepeden tepkiler veriyoruz. Neden yankı bulmuyor isyanlarımız?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika ve Almanya’ya en tepeden güçlü tepkiler verdiğini söyleyen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, bu isyanların yankı bulmadığını yazdı. Taşgetiren yazısında, “Amerika ve Almanya’nın canını acıtacak enstrümanlarımız mı yok?” diye sordu.

Taşgetiren’in, “Zayıf mı görülüyoruz da üzerimize geliniyor?” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Amerika’ya, Almanya’ya en tepeden, bizzat sayın Cumhurbaşkanı’nın dilinden güçlü tepkiler veriyoruz; dostluğu, müttefikliği, terör karşısındaki tutarsızlığı sorguluyoruz. Daha ötede “Nazi, Faşist” suçlamaları da dillendiriliyor.

Ama Türkiye’yi ıskalayan tavırları değiştiremiyoruz.

Bunu da değerlendirmek gerekiyor:

– Neden yankı bulmuyor isyanlarımız? Kıymet-i harbiyemiz mi önemsenmiyor, yoksa tepkilerimizin daha acıtıcı bir icraata dönüşmeyeceği gibi bir ön yargıları mı var? Ya da, Türkiye’yi yöneten kadroları “bir şekilde” değiştirebilecekleri gibi bir yargıdan mı hareket ediyorlar?

Belki bir değerlendirmeye daha ihtiyaç var:

– Türkiye olarak elimizde diyelim Türkiye’yi ıskalamakta birbiri ile yarışan iki ülke, Amerika ve Almanya’nın canını acıtacak enstrümanlarımız mı yok? Dolayısıyla öteki cenahtaki bildiğini okuma tavrı, “Söylem’den ibaret bir tepki ile yetinirler, ilerisi olmaz” gibi bir algı ile mi ilgili?

Toplum olarak canımızın acıdığı muhakkak.

FETÖ savaşı başlattığında “Tayyip Erdoğan’ı gözünüze kestiriyorsunuz. Amerika ile Avrupa ile bir olup bir müslüman lideri döveceğinizi düşünüyorsunuz” diye yazmıştım.

Böyle bir savaşla yüz yüzeyiz.

Mukabil mücadeleyi stratejik akılla yürütmek zorundayız.

Kimsenin gözüne kestirdiği ülke olmamak lazım.

“Gözüne kestirilmişlik”izlenimi veren alanları görmek ve sür’atle tahkim etmek lazım.

Allah yardımcımız olsun!

Yazının tamamı için…