Ana sayfa Editörden Taşgetiren: FETÖ operasyonlarının siyasi faturası tahmin edilenden çok daha derin olacaktır

Taşgetiren: FETÖ operasyonlarının siyasi faturası tahmin edilenden çok daha derin olacaktır

PAYLAŞ

Gülen Cemaati’ne yönelik düzenlenen operasyonlar ve operasyonlar kapsamında yaşanan hak ihlallerine değinen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, söz konusu operasyonların büyük ağırlığının muhafazakar tabana yönelik gerçekleştirildiği, bunun siyasi faturasının tahmin edilenden daha derin olacağını söyledi.

Taşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

İddianamesi bile yazılmadan yaşanan uzun tutukluluklar peşin bir cezalandırma süreci olarak devrede. Herkes suçluluğu ispat edilinceye kadar suçsuzdur kuralı da nerdeyse OHAL’e kurban gitmiş durumda, şüpheden sanık yararlanır, kuralı da… Suçsuzluğu ispat kuralı işliyor ya da şüpheden devlet yararlanır, kuralı.
Cezaevinde büyüyen çocuklar sorunu belki Türk ceza sistemi için kadim bir sorun. Ancak son süreçte “Ablalık vs.” gibi FETÖ ile “iltisak” gerekçesiyle o kadar çok kadın, belki genç kadın tutuklandı ki, 500 kadar emzikli çocuğun anneleriyle birlikte cezaevlerini paylaşmaları durumu ortaya çıktı.
Cezaevi şartları ayrıca yoğunluk sebebiyle ciddi bir sorun teşkil ediyor. Her şeyin varıp “OHAL uygulaması” ile meşrulaştırıldığı bir süreç yaşanıyor.
Medya alanında yaşananlar “FETÖ bağlantısı” gerekçesinin gelişigüzel kullanımı açısından ayrı bir yargı sorununu ortaya çıkarıyor.
Bir de kayyım tayin edilen şirketlerin nasıl işletildiği – ya da işletilmediği sorunu yaşanıyor alttan alta. O alanın nasıl denetlendiğine, bir bakmak lazım açıkça.
İhraçlar ve açığa almalar ayrı bir feryadı figan alanı. Binlerce insanın kapısının tıpkı benim gibi “Bende o 14 maddeden hiçbirisi yok ama ihraç edildim, açığa alındım” diye çalındığını tahmin etmek zor değil.
Son olarak şunu söyleyeyim: FETÖ operasyonunun büyük ağırlığı muhafazakar tabana yönelik gerçekleşiyor. Bunun siyasi faturası tahmin edilenden çok daha derin olacaktır, zaten oluyor.
Adalet mülkün temelidir.
Muhafazakar dünyanın en bilinen değeridir bu. 100 yıl içinde kurulu düzenin yargı sistemi yüzünden büyük acılar yaşamış muhafazakar camia olarak bu sınavda kaybedilmemeli.