Ana sayfa Editörden Taşgetiren: Güçlü iken hakkaniyetli olabilmek… Bu kolay değil

Taşgetiren: Güçlü iken hakkaniyetli olabilmek… Bu kolay değil

PAYLAŞ

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken en büyük yoğunlaşmanın Erdoğan üzerinde olacağını ifade eden Star yazarı Ahmet Taşgetiren, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı sıfatlarıyla toplum önüne çıkacak ‘Tayyip Erdoğan profili’nin iletişim politikaları, sosyolojik ve psikolojik açıdan değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Bunun yaparken AK Parti’nin ilk yıllarındaki değerlendirmelerin dikkate alınabileceğini söyleyen Taşgetiren, ” O zaman kendinizi arz ediyorsunuz, bugün hükmediyorsunuz. İktidar olan güç kullanır. Bu kaçınılmaz. Güçlü iken hakkaniyetli olabilmek..” diye yazdı

Teşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Uzunca bir zamandır “Kibir”den yakınıyor Ak Parti’nin liderliği… Bir ara ben yolsuzluk suçlamaları sebebiyle “Ahlaki üstünlüğün kaybedildiği”ni yazmıştım. Evet, ahlaki üstünlüğün her halükarda korunması lazım… “Biz en ahlaklıyız” gibi ahlaki derecelendirmede bir yere sahip çıkmak yerine “Biz ahlaklıyız, bunu politikanın olmazsa olmazı görüyoruz” diyebilmek lazım.

Bunun üstünde genişçe durabiliriz, ama burada 2019’a giderken en büyük yoğunlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde olacağını ifade etmek istiyorum. İşin tabiatı da böyle, Tayyip Bey’in iş tutma tarzı da böyle, muhalefetin tepkileri odaklaştırma stratejisinin onun üzerinde olacağını tahmin de zor değil.

Erdoğan taraftarlığı – Erdoğan karşıtlığı.

Başka faktörler de olsa bile ana eksen böyle şekillenecek.

Hele Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu çok daha keskin bir eksen haline gelecek.

O zaman “Cumhurbaşkanı” ve “Ak Parti Genel Başkanı” sıfatlarıyla toplum önüne çıkacak olan “Tayyip Erdoğan profili” iletişim politikaları, sosyolojik, psikolojik boyutlar bakımından değerlendirmeye tabi tutulmalı.

Belki bunu yaparken bile, Ak Parti ile yola çıkarkenki değerlendirmeler dikkate alınabilir. Şu an rakipsiz bir iktidar konumu söz konusu, o zaman, kendini topluma sunan ve kabul görmek isteyen bir siyasi hareketin öncü kadroları hüviyeti söz konusu. O zaman kendinizi arz ediyorsunuz, bugün hükmediyorsunuz. İktidar olan güç kullanır. Bu kaçınılmaz. Güçlü iken hakkaniyetli olabilmek…

Bu kolay değil. “Mağrur olma Padişahım, senden büyük Allah var” hatırlatması böyle bir iç disiplin oluşturma hassasiyetidir. Bence üzerinde yeniden çalışılmalı.

Yazının tamamı için…