Ana sayfa Editörden Taşgetiren: Yargıda bir problem varsa, bunu birisinin dile getirmesini önlemenin mantığı yok

Taşgetiren: Yargıda bir problem varsa, bunu birisinin dile getirmesini önlemenin mantığı yok

PAYLAŞ

Yargıda problem varsa bunu birisinin dile getirmesin önlemenin bir mantığının olmadığını söyleyen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, “Diyelim ki Kılıçdaroğlu ‘Adalet anahtarı’nı kullanarak Ak Parti tabanına uzanmak istiyor. Ak Parti’ye düşen en azından ‘Böyle bir anahtar var mı?’ diye sormak değil midir?” diye yazdı.

Taşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bir CHP dosyası açıldığında “Günah” adına çok şey yazılabilir. Kılıçdaroğlu için de “Negatifler dosyası” hazırlamak zor değil. Ama şu ana kadar “Adalet yürüyüşü”nün sivil ve barışçıl boyutta kalması için azami titizlik gösterildiği de aşikar. Ya da şöyle söyleyelim: Gezi türü bir işin CHP’yi bir kere daha yerin dibine batıracağı bilindiği için titizleniliyor.
“Yürüyüş”başlıklı yazımda bu eylemin “CHP tabanından öte bir toplumsal birikime tekabül etme amacı taşıdığını” yazdım. Bu bir hamle, tutar tutmaz, inandırıcı bulunur bulunmaz, CHP günahları hatırlanır, üzeri çizilir vs…
Adalet arayışının Türkiye’de hep bir karşılığı olmuştur. Bugün de vardır.
Şunu da söyleyeyim:
– Yargı’nın CHP makinası gibi çalıştığı zamanlarda dindarların özgürlük taleplerinin ya da hukuksuzluğa tepkilerinin “Yargı sürecine saygı” sloganı ile karşılandığı bir vakıadır.
Kılıçdaroğlu’na “CHP’nin geçmişteki yargı günahları için özür beyanında bulun” diye seslenebiliriz.
Ama bugün yargıda bir problem varsa, bunu birisinin dile getirmesini önlemenin mantığı yok.
Diyelim ki Kılıçdaroğlu “Adalet anahtarı”nı kullanarak Ak Parti tabanına uzanmak istiyor. Ak Parti’ye düşen en azından “Böyle bir anahtar var mı?” diye sormak değil midir? Milletvekilleri kapılarını sızlanışlara açsın, eminim ki bana gelenin bin katı onlara ulaşacaktır. Eminim ki şu an binlerce ortamda “Yargı sorunu” konuşuluyor.

Yazının tamamı için…