Ana sayfa Editörden Taşgetiren’den ‘kontrollü darbe’ yorumu: Bu vebalin altına kimse girmez diye düşünüyorum

Taşgetiren’den ‘kontrollü darbe’ yorumu: Bu vebalin altına kimse girmez diye düşünüyorum

PAYLAŞ

Erdoğan’ın, darbe girişimini eniştesinden öğrendiği şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Star yazarı Ahmet Taşgetiren, “Cumhurbaşkanı’nın önüne “Ordu içinde bir helikopter operasyonu ile MİT Müsteşarını kaçırma hazırlığı var” gibi bir bilgi gelseydi acaba Cumhurbaşkanı’nın tavrı ne olurdu?” sorusunu gündemine taşıdı.

‘Kontrollü darbe’ söyleminin dehşet verici bir suçlama olduğunu da söyleyen Taşgetiren, “Bunu kimse yapmaz, diye düşünürüm ben, bu vebalin altına kimse girmez.” yorumunu yaptı.

Taşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Şu son yıllarda “Darbe”nin konuşulmadığı gün mü var?
Bir de “Devletin her şeyi bildiği, sadece kuşların tarlalara sıralanmasını beklediği” iddiası duruyor bir yerde.
Benim “Cumhurbaşkanının haberi olsaydı…” diye bir soru sormam, Cumhurbaşkanı’nın kalkışmayı çok geç ve devlet kaynağı dışında (Eniştemden öğrendim diyor Sayın Cumhurbaşkanı) öğrenmiş olması vakıasından kaynaklanıyor.
Cumhurbaşkanı’nın, diyelim MİT’e ilk ihbar geldiğinde haberi olsaydı ve onun ilk refleksi;
“- Bu kesin bir darbe girişimidir. 7 Şubat’ın devamıdır. Bütün Türkiye teyakkuza geçsin. Şüpheli herkesi yakalayın” deseydi, 15 Temmuz süreci nasıl gelişirdi?
MİT Müsteşarı ile Genelkurmay Başkanı arasındaki bilgi sirkülasyonu, Başbakan’a da çok geç haber verilmiş. O sebeple benzeri bir soru “Başbakan’ın haberi olsaydı” şeklinde de sorulabilir.
Yukardan beri yazdıklarım, Cumhurbaşkanı ile MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı’nın gelen bir ihbarı değerlendirme farkı olabileceği ihtimalini ifade ediyor. “Bu darbe girişimidir” diye okuduğunuzda bir refleks geliştiriyorsunuz, “Bu sadece MİT Başkanını alma girişimidir” diye okuduğunuzda başka bir refleks. Arada geçen üç – beş kritik saat ise darbecilerin yol almasına sebep oluyor.
Darbecilerin yol almasının bedeli mi?
– 250 şehit ve binlerce yaralı.
“Kontrollü darbe” söylemi dehşet verici bir suçlama. “Ağzından yel alsın” denecek bir itham. İtham evet. “250 şehidi bir başka adrese fatura etme” girişimi. Bunu kimse yapmaz, diye düşünürüm ben, bu vebalin altına kimse girmez.
Ama gelen bir ihbarın değerlendirilmesini de içeren istihbarat zaafını da önemsemek lazım.

Yazının tamamı için…