Ana sayfa Ekonomi Tatil bitti: Dolar yükseliyor, ekonomi ısınıyor

Tatil bitti: Dolar yükseliyor, ekonomi ısınıyor

Bayram tatilinde 5.66'ya kadar gerileyen, cuma günü kayıplarını geri alan dolar, yeni haftaya 5.85 seviyesinde başladı. Gözler ekonomi gündemi ve İstanbul seçimlerinde...

PAYLAŞ

Dokuz günlük bayram tatili bitti, dolar/TL kuru yeni haftaya artışla başladı. Vatandaşın bir gözü tatilde de dolarda olurken, son iki ayın en düşük seviyeleri görüldü. Ardından dolar/TL 5.85 seviyesinden yeni haftaya başladı.

Kur, bayram tatili nedeniyle yurt içi piyasaların kapalı olduğu günlerde Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimine işaret eden açıklamaları ve dolar endeksindeki düşüşün etkisiyle 5.66 ile iki ayın en düşük seviyesine geriledi ancak burada kalıcı olamadı.

Öte yandan, Reuters’ta cuma günü yer alan ABD’nin, F-35 uçaklarında eğitim alması için Türkiye’den şu anda ABD’de bulunanlar dışında yeni pilot kabul edilmemesine karar verdiğine yönelik bir haberin ardından yükselen dolar/TL, zayıf ABD tarımdışı istihdam verisinin ardından ise 5.78’li seviyeleri test etmişti.

Kur bayram sonrası ilk işlem günü olan cuma günü yüzde 1’i aşan artışla 5.86’ya kadar yükseldi. BIST 100 Endeksi ise cuma günü yüzde 3.83 artışla 93 bin 809 puanda kapandı. Kur yeni haftaya da yüzde 0.4 artışla 5.85 seviyelerinde başladı. Euro 6.62’de, sepet kur 6.24’te seyrediyor.

PİYASADA BU HAFTA

Haftanın en önemli gündemini içeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararı oluşturuyor. Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişiklik yapıp yapmayacağı ve açıklamaları yakından takip edilecek. Haftanın devamında da cari işlemler dengesi takip edilecek.

İstanbul seçimlerinin yeniden yapılacağı 23 Haziran tarihine kadar ekonominin gözü kulağı seçimlere ilişkin gelişmeler, Türkiye-ABD-Rusya üçgenindeki savunma sanayii anlaşmaları ve küresel ekonomik gelişmelerde olacak. Türkiye tatildeyken ABD Merkez Bankası Fed, uzun süre sonra faiz indirebileceği sinyalini verdi. Bu Türkiye için oldukça önemli. Doların faizinin düşmesi gelişmekte olan ülkelere sermaye akışını tekrar hızlandırabilir.

Fed Başkanı 4 Haziran’da yaptığı açıklamada ticari gerilimlerin etkilerini yakından takip ettiklerini büyümeyi destekleyecek hamleler yapacaklarını söylemişti. Powell’ın bu sözleri olası bir faiz indiriminin işareti gibi algılandı. İşte seçime kadar beklenen en önemli ekonomik göstergeler:

12 HAZİRAN: TCMB FAİZ KARARI

Piyasalar 12 Haziran çarşamba günü Merkez Bankası’nın açıklayacağı politika faiz oranını da merak ediyor. Politika faizi şu an yüzde 24 seviyesinde. Merkez Bankası’nın seçim öncesinde politika faizine dokunması pek beklenmiyor.

17 HAZİRAN: İŞSİZLİK

17 Haziran pazartesi günü işsizlik rakamları açıklanacak. İşsizlik şu an Türkiye ekonomisinin en hayati sorunlarından biri. Mayıs ayında açıklanan Şubat dönemi işsizlik rakamlarına göre geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında 1 milyon 376 bin kişinin daha işsiz kaldığı açıklanmıştı. Kayıtlı işsiz sayısı ise 4 milyon 730 bin kişi. İşsizlik oranı yüzde 14.7.

17 HAZİRAN: BÜTÇE DENGESİ

Nisan ayı bütçe rakamlarına göre merkezi yönetim bütçe açığı, harcamalardaki artış trendinin giderleri tetiklemesi ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın gelirlere negatif etkisiyle yılın ilk dört ayında yüzde 135.1 artışla 54.5 milyar TL’ye yükselmişti. 17 Haziran pazartesi günü mayıs ayının bütçe açığı rakamları belli olacak.

19 HAZİRAN: ABD FAİZİ

Fed Başkanı Jerome Powell’ın indirim sinyali açıklamasından sonra 18-19 Haziran tarihindeki Fed toplantısının önemi biraz daha arttı. Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Fed uzun zaman sonra ilk kez faiz indiriminden bahsetti o yüzden aşağı yönlü hareket ediyor” demişti.

ABD Merkez Bankası en son toplantısında faizleri yüzde 2.25-2.50 seviyesinde tutmuştu.

KALICI DÜŞÜŞ İÇİN KOŞULLAR OLUŞMADI

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT’ye Fed’den faiz indirimi beklentilerinin gelişen ülke para birimleri üzerinde çok etkili olduğunu söyledi. Kudaloğlu, “S400’lerle ilgili somut gelişme olmaması kurdaki çekilmeyi sınırlıyor. 5.85 önemli bir direnç, aşağıda da 5.70 ana destek. Ben kurun 5.75 – 5.92 bandında dalgalı seyretmesini bekliyorum. Kurdaki düşüşün kalıcı olması için gereken koşullar henüz oluşmadı. ABD ile olan S400 gerilimi ve siyasi belirsizlik sonlanmalı ki TL’de daha kalıcı toparlanma görelim” dedi.