Ana sayfa Manşet Tayyip Erdoğan’a anket şoku

Tayyip Erdoğan’a anket şoku

MetroPOLL'un yaptığı son ankete göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a görev onayı veren vatandaşların oranı bir yılda yüzde 10 düştü.

PAYLAŞ
MetroPOLL Araştırma‘nın Twitter hesabından yayınladığı “Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2019” başlıklı araştırmasına göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a görev onayı verenlerin oranı yüzde 44’e geriledi.
Geçen yılın aynı döneminde Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranı 53,1 olarak ölçülmüştü. “Onaylamıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 48,5’e yükseldi.
MHP TABANI İLE AKP İÇİÇE GEÇTİ
Araştırmaya göre AKP’lilerin yüzde 90,4’ü Erdoğan’a onay verirken, en büyük ikinci seçmen grubu yüzde 36,3’le Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) mensupları oldu.
Erdoğan’a görev onayında en düşük destek ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmeninden geldi.
İyi Parti’de ise Erdoğan’a destek yüzde 9,7 olarak anket sonuçlarına yansıdı.
Tüm seçmenler baz alındığında, Erdoğan’a onay vermeyenlerin oranı yüzde 48,5 olarak kayda geçerken, yüzde 27,7 “kararsız” olduğunu belirtti ya da cevap vermedi.
GÖREV ONAYI VERMEYENLERİN ORANI 1 YILDA 10 PUAN ARTTI
Öte yandan bir önceki yılın aynı ayında Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranının yüzde 53.1 olması dikkat çekti. Cumhurbaşkanına görev onayı vermeyenlerin oranının da yüzde 38.2’den yaklaşık 10 puan arttığı belirtildi.