Ana sayfa Gündem TCDD fazladan ödeme yaptığı şirketten parasını alamıyor

TCDD fazladan ödeme yaptığı şirketten parasını alamıyor

13 yıl önce fazladan ödeme yapıldı, 8 milyon TL bir türlü firmadan alınamadı.

PAYLAŞ

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), hızlı tren projesi için ‘yanlışlıkla’ 6.3 milyon fazla ödeme yaptığı firmadan parasını alamıyor. 13 yıldır süren usulsüzlük hala sonuçlandırılamazken fazla ödemenin faizi ile birlikte 8 milyon TL’ye ulaştığı öğrenildi.

Sözcü’de yer alan habere göre TCDD, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamındaki İnönü-Eskişehir bölümü altyapı işinde, firmaya 6 milyon 398 bin lira fazla ödemede bulunuldu. TCDD faizi ile 8 milyon liraya ulaşan bu parayı geri istemesine rağmen, 13 yıldır alamıyor.  2005 yılında Ankara İstanbul Hızlı Tren projesi için 19 milyon 944 bin 429 liraya ihale edilen İnönü-Eskişehir kesimi altyapı işi için yüklenici firma ile imzalanan sözleşmede, dolgu için ayrı bir bedel konulmadı.

İş devam ederken, kazı yapılması gereği ortaya çıktı ve firmaya 2007 yılında sözleşme dışı toplam 6 milyon 398 bin 436 TL ödeme yapıldı. Ancak 2013 yılında Sayıştay bu ödemede yapılan parasal hesabın usulsüz ve yanlış olduğunu, ödenen paranın da faizi ile birlikte 8 milyon 11 bin 652 lira olarak firmadan geri alınmasını istedi. Yüklenici firma ise 2014 yılında bu talebi reddetti. Bunun üzerine TCDD tarafından Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açıldı.

BİLİRKİŞİ MUAMMASI

Yargı aşamasında 2 ayrı bilirkişi raporu hazırlandı. Biri TCDD, diğeri firma lehine çıkan rapora itiraz sonucu 3. Bilirkişi raporu da hazırlandı: firma lehine rapor sayısı ikiye çıktı. 22 Kasım 2017 tarihli duruşmada mahkeme davayı reddetti. TCDD bunun üzerine istinaf ve temyiz yoluna başvurdu.

Süreç devam ederken konu, TBMM KİT Komisyonu’na yansıdı. Komisyonda, ‘’Sözleşmede yer almayan işler çerçevesinde özel birim fiyat analizi düzenlenmek suretiyle yapılan fazla ödemenin yüklenici firmadan tahsili için açılan dava titizlikle takip edilmelidir” denildi.

‘BİLİRKİŞİ RAPORLARI BİTMEK BİLMİYOR’

TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise konuya ilişkin, “Bu tür davalarda bilirkişi oyunları bitmek bilmiyor. Olan da TCDD’ye oluyor. TCDD’nin 2018 yılı dönem zararı 2 milyar 558 milyon lira. Sayıştay raporunda TCDD’deki hayati sorunlar sıralanıyor. İhaleler şeffaf değil, altyapı projeleri hatalı, malzeme keşif listeleri eksik, programlar gerçekçi değil. İşler öngörülen sürenin 4 katı zamanda tamamlanıyor. Yandaş firmalar da TCDD’yi nasıl yolacaklarının peşindeler” dedi.