Ana sayfa Gündem Tecavüz faili Musa Orhan’ın tahliyesine tepki gösteren avukatlar: Mahkeme şimdiden tavrını belli...

Tecavüz faili Musa Orhan’ın tahliyesine tepki gösteren avukatlar: Mahkeme şimdiden tavrını belli etti

İpek Er’in ailesinin avukatları tecavüz sanığı uzman çavuş Musa Orhan’ın 1 hafta sonra tahliye edilmesini ‘hukuk garabeti’ olarak nitelendirdi.

PAYLAŞ

18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz etmekten tutuklanan uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliyesini değerlendiren Er ailesi avukatları mahkeme kararını eleştirerek ‘Bir hukuk garabeti yaşanıyor’ dedi.

Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz ettiği ve intihar ederek yaşamına son vermesine neden olduğu için 1 hafta önce “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanan uzman çavuş Musa Orhan (24) dün tahliye edildi. “Kuvvetli suç şüphesi olmadığını” savunan mahkemenin kararı büyük tepki çekti.

Kararı değerlendiren Er ailesinin avukatları, “Hukuk garabeti yaşandığını” belirterek “Mahkeme tavrını belli etti. Ailenin acısı daha da derinleşti. Tahliye, hukuka ve vicdana aykırıdır” dedi.

MAHKEME: RIZA DIŞI İŞLENDİĞİ NOKTAYA ULAŞMADIĞI

Mahkeme verdiği kararda “Eylemin rıza dışı işlendiği hususunun kabulünü zorunlu kılacak noktaya ulaşmadığı, iddia edilen cinsel saldırı eyleminden sonra rızaya dayalı cinsel birlikteliklerde bulunulmasının olağan yaşam koşulları ile bağdaşmadığı, kaçma şüphesinin olmadığı” gerekçelerine yer verdi.

BEYAN İTİBARI ‘ÇELİŞKİSİ’

Cumhuriyet’in haberine göre Er ailesinin avukatlarından Batman Baro Başkanı Abdulhamit Çakan, diğer benzer cinsel saldırı vakalarda olduğu gibi dosyadaki delillere göre sanığın başından beri tutuklu yargılanıyor olması gerektiğini belirterek, “Hukuk kurulları genel ve eşit uygulanmak zorunda. Benzer cinsel saldırı vakalarında kadının beyanını yeterli görülüyorken, bu dosyada Er’in ‘Bana zorla sahip oldu’ beyanı ve Adli Tıp Kurumu’nun ‘birliktelik var’ raporuna rağmen sanığın çelişkili ‘Kesinlikle birlikte olmadık’ ifadesi varken sanık Orhan’ın tahliye edilmemesi gerekirdi” dedi. Mahkemenin verdiği karardaki gerekçeleri doğru bulmadıklarını söyleyen Batman Baro Başkanı Abdulhamit Çakan, “Örneğin Er, savcılıkta verdiği ifadede, ‘Bana evleneceğiz demesi üzerine sabahleyin rıza ile birlikte olduk. Ama bir gün önce gece bana tecavüz etti’ diyor. Mahkeme ise, ‘Sabahki beyanına göre rıza varsa bir gün önceki birlikteliği de rızaya dayalıdır’ diyor. Er’in, sabahki durumuna ilişkin beyanına itibar edip önceki gece yaşanılan duruma ilişkin beyanına itibar edememezlik yapılamaz. Hukuk garabeti yaşıyoruz ” diye konuştu.

‘MAHKEME ŞİMİDEN TAVRINI BELLİ ETMİŞTİR’

Er ailesinin avukatlarından Batman İHD Başkanı Devran Yıldız da 16 Ekim 2020 tarihinde yapılacak duruşmayı hatırlatarak, “Mahkeme tavrını şimdiden belli etmiştir. Serbest bırakılması ailenin acısını derinleştirmiştir. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Sanığın kamu gücünü de kullanarak dosyanın delillerini karartması endişemiz var. Böyle bir durumda salıverilmesi hukuka ve vicdana aykırıdır. Karara itiraz edeceğiz” dedi.

Baba Fuat Er ise “Bir şey diyemiyorum” ifadelerini kullandı.

YİNE TEPKİ YAĞDI

Er’in yaşamını yitirdiği gün sosyal medyada açılan ‘#MusaOrhanTutuklansın’ etiketiyle atılan 400 bin tweetin ardından tutuklanan Orhan’ın serbest bırakılması, aynı etiketi yine Twitter’da Türkiye gündeminde 1’inci sıraya yükseltti. Orhan’ın tahliyesine tepki gösteren binlerce sosyal medya kullanıcısı, Orhan’ın tutuklanması ve kadın cinayetlerinin durdurulması için dün de yaklaşık 400 bin tweet attı. Bazı yurttaşlar attıkları tweetlerde, “Orhan’ın tutuklanması için kaç tweet daha atılmalı” diye sordu.

NE OLMUŞTU?

İpek Er, 7 Temmuz 2020 tarihinde Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayette ve ardından bıraktığı intihar mektubunda günlerce sanık Orhan’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını belirtti. Orhan ise şikâyete rağmen adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Yaşadıklarından dolayı 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan Er, 33 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra 18 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. İpek Er’in yaşamını yitirmesi sonrası büyük tepkinin ardından Musa Orhan 19 Ağustos’ta Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklandı. Avukatının itirazı üzerine Orhan dün Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün tahliye edildi.