Ana sayfa Politika “Tek adam rejimleri bir ülkeye kan getirir, gözyaşı getirir”

“Tek adam rejimleri bir ülkeye kan getirir, gözyaşı getirir”

PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hilton Otel’de Karadeniz dernek, federasyon ve vakıf temsilcileriyle bir araya geldi. Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmasında, “Kimin isteği üzerine bunlar gerçekleşiyor. Acaba milli kurtuluş savaşında elde edemediklerini bu anayasa değişikliği ile mi elde etmek istiyorlar. Hepimizin oturup düşünmesi lazım. En başından beri, 16 Temmuz’dan beri, oturup kararımızı verirken düşüneceğiz. Rejim değişikliği, ‘yok rejim değişikliği’ diyorlar. Bugünkü rejimde bütün yetkiler bir kişiye verilmiş mi? Verilmemiş. Demokratik parlamenter sistem var. Bu modelde bütün yetkili bir kişi. Bu rejim değişikliği değil de nedir Allah aşkına, çocuk mu kandırıyorlar” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Tek adam rejimleri bir ülkeye kan getirir, gözyaşı getirir. Örnek mi istiyorsunuz, buyurun Libya’ya bakın, kaldı mı Kaddafi? Ve ortada Libya kaldı mı? Suriye vardı, Irak vardı. Türkiye’yi kan ve gözyaşının aktığı bir Ortadoğu ülkesine dönüştürmek istiyorlar. Üstelik bunu bir anayasa değişikliği ile yapmak istiyorlar.

Hayır çıktığı zaman bizim Cumhurbaşkanı’nın istifasını isteyeceğimizi söylüyorlar. Biz neden cumhurbaşkanın istifasını isteyelim. Cumhurbaşkanını biz seçmedik ki, halk seçti, süresi var mı? Var, 2019. 2019’a kadar cumhurbaşkanlığı görevini yapacak. Korku yaratarak ‘evetleri’ çoğaltmaya çalışıyorlar. Bizde sevgi yaratarak, dostluk yaratarak, insanca yaşama talebimizi dile getirerek ‘hayır’ diyoruz”