Ana sayfa Ekonomi Tekin Acar: Birçok mağazamızı kapattık, kapatmaya devam edeceğiz

Tekin Acar: Birçok mağazamızı kapattık, kapatmaya devam edeceğiz

PAYLAŞ

Türkiye’nin önde gelen kozmetik gruplarından Tekin Acar Cosmetics’in Yönetim Kurulu Başkan Tekin Acar kurdaki sert yükseliş ve bazı yasal düzenlemelerin etkisiyle iş yapmayan çok sayıda mağazayı kapattıklarını ve mağaza kapanışlarına devam edeceklerini kaydetti. Acar, birçok yeni AVM ile yaptıkları kontratları da iptal ettiğini açıkladı. Tekin Acar Cosmetics’ın sadece 3 büyük kentte 47 şubesi bulunuyor.

Sözcü’nün haberine göre, Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkan Tekin Acar, perakende sektörünün en “felaket” dönemini yaşadığını belirterek, bazı segmentlerde yüzde 30-40’ı bulan ciro düşüşleri yaşandığını söyledi. Çok sayıda mağaza kapanışının gözlendiği perakende sektöründe iflas noktasına gelen firmaların da bulunduğunu belirten Acar, öngörülemezlik nedeniyle Türkiye perakende sektöründen başka yabancı yatırımcı çıkışları yaşanmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

Olağanüstü hal nedeniyle iflas erteleme alınamadığına işaret eden Acar, “İflas erteleme kararı alınamıyor. İnsanlar da birer birer batıyor. Ve bu devam edecek” diye konuştu. Acar, sektördeki olumsuz konjonktürün nedenleri olarak ise, kurdaki sert yükseliş sonrası euro bazlı AVM kiraları nedeniyle artan maliyetler, kur artışının ürün fiyatlarına yansıtılması sonrası zaten alım gücü düşen tüketici talebinde yaşanan düşüş, bazı segmentlerde kredi kartı taksit sayısının sınırlanması ya da tamamen kaldırılması, AB dışından ithal edilen ürünlere getirilen ilave gümrük vergisi ve turist sayısındaki düşüşü gösterdi.

Acar, “Tüm bunlar üstüste gelince, toplamda işlerimizde yüzde 30-40 geri gitme var… Bugün cirosu kadar kira ödeyen birçok perakendeci oluştu. Çünkü kur, iş yok, turist gelmiyor… İşler çok düştü. Çok ciddi sorun var. Perakendeci maaş ve kirayı ödemek için yılda birkaç kez yapılması gereken kampanyayı daha sezonun başında yapıyor, para da kazanamıyor” dedi ve ekledi: “Organize perakendede kepenkler kapanıyor… AVM’lerde ortalama 160-180 markaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Organize perakendede yarın işini devam ettirecek o kadar adam kalmadı. Ya artık oynamıyor, ya birazdan oynamayacak ya da çekti gitti.”