Ana sayfa Genel Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

Yeri tespit edilen tekne ile ilgili yapılan arama çalışmasında 6 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Yaklaşık 60 kişi olduğu değerlendirilen teknede ölü sayısı 19'a yükseldi.

PAYLAŞ

Van Gölü’nde içinde bulunduğu tahmin edilen 60 kaçak göçmenle batan, 2 gün önce yapılan çalışmayla yeri tespit edilen teknedeki cansız bedenlerin çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Teknede bugün 6 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Cansız bedenler, ROV cihazıyla çıkarılırken, faciada ölü sayısı 19’a yükseldi.

SULARA GÖMÜLDÜ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 1 Temmuz’da yaptığı açıklamada tekneyle ilgili çelişkili ifadeler olduğunu belirterek şunları söylemişti:

* Köylülerle yapılan mülakatlar, gerek muhtarla yapılan mülakatlar, gerek Medeni Akbaş ile yapılan mülakatlar çerçevesinde, teknenin içerisinde 55-60 civarında kaçak göçmenin bulunduğuna yönelik bir değerlendirmeye ulaşıldı.

NE OLMUŞTU?

Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde, 27 Haziran günü saat 22.00 sıralarında, kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan kuzenler Sedat ve Medeni Akbaş için kayıp ihbarı yapıldı.

Alabora olan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş, 28 Haziran saat 23.00 sıralarında, Tuşba ilçesi Çitören Mahallesi yakınlarında bulunarak, jandarmaya götürüldü.

Akbaş’ın verdiği bilgiler doğrultusunda Sedat Akbaş ile yaklaşık 60 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatıldı.

2 gün önce yapılan çalışmalar sonucu Çarpanak Adası’na 1 kilometre mesafede, gölün 107 metre derinliğinde batan teknenin yeri tespit edildi. (DHA)