Ana sayfa Teknoloji Teknoloji tehlikesinden insan zihnini korumak için, dört yeni temel insan hakkı hazırlandı

Teknoloji tehlikesinden insan zihnini korumak için, dört yeni temel insan hakkı hazırlandı

PAYLAŞ

Uzmanlar ve bilim adamları teknolojinin gelişimine destek vermelerinin yanı sıra beyin-bilgisayar arayüzleri kötü amaçla kullanılmasına dair kaygılarını da dile getiriyorlar. Bu endişeleri dile getiren Basel Üniversitesinden Nöroetikçi Marcello Ienca ve Zürih Üniversitesinden İnsan Hakları Avukatı Roberto Andorno, konu ile ilgili dört yeni temel insan hakkı hazırladı. Burada amaç, teknolojinin getireceği potansiyel tehlikelere karşı insan zihnini korumak ve kötü kullanımın önüne geçmek.

Ienca ve Andorno’nun önerileri şu şekilde:

Bilişsel özgürlük

Bireyler beyin bilgisayar arayüzü teknolojilerini kullanma ya da kullanmama kararı vermekte özgürdür. Kimse bu teknolojileri kullanmaya zorlanamaz ya da kullanmaktan alıkonamaz.

Zihinsel mahremiyet

Hiç kimse, durum ne olursa olsun, beynine bağlı cihazlar tarafından toplanan verileri paylaşmak zorunda değildir. Düşünceler kişinin özel mülkiyetidir ve paylaşmaya zorlanamazlar.

Zihinsel bütünlük

Bir bireyin zihnine izinsiz erişim ile müdahale etmek, hacklemek ve bu yolla zihinsel faaliyetlerine erişmek ya da anılarını silmek suçtur.

Psikolojik devamlılık

Kişinin psikolojik durumu, alacağı kararlar ya da belirli bir konudaki düşüncesi dışarıdan müdahale ile değiştirilemez.

Tüm bunlar çoğu kişi için ortak endişe haline gelecek gibi dursa da her yenilikte bir temel insan hakkı icat etmek gereksiz bir uğraş olarak da görülebiliyor. Bunun yerine mevcut hakların yeni teknolojilere uygulanması da bir seçenek olabilir.

Yine de araştırmacılar, gerekli önlemleri almanın yararı olacağını, geç kalmaktansa biraz korumacı yaklaşmanın daha olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyor. (DünyaHalleri)