Ana sayfa Manşet ‘Telefon operatörleri de verileri satıyor’

‘Telefon operatörleri de verileri satıyor’

Şubat 2004’te kurulan ve dünya çapında günde 1.32 milyar aktif kullanıcısı olan sosyal medya devi Facebook, en zor günlerini yaşıyor. Son derece karmaşık bir skandalın merkezinde olan Facebook, 50 milyon kullanıcısına ait verilerin izinsiz şekilde kullanılmış olmasıyla gündemdeydi.

PAYLAŞ

Mobil uygulamalar aracılığıyla Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda kullanıcılara ait SMS ve arama geçmişi verilerini kaydedip kullandığı da ortaya çıkan Facebook hakkında son olarak ABD’de bir soruşturma başlatılmıştı.

Facebook‘un ardından telefon operatörlerinin de verileri satıyor olabileceği ifade ediliyor. The New York Times’da yayınlanan haberde, daha önce kişi ve kurumların bu yöntemi yasadışı yollardan da yaptığı söylendi.


Öyle ki bazı savcıların bile bu uygulamayı 2014 ve 2017 yılları arasında 11 kez kullandığı ifade edildi. LocationSmart adı verilen ve birçok kişi tarafından kullanıldığı saptanan uygulama, GPS kadar doğru olmasa da, gerçek konumunuza bir hayli yaklaşıyor. Seçeceğiniz telefon numarası ile kolayca harekete geçebileceğiniz LocationSmart, size satın alma öncesi bir demo bile sunuyor.

Mobil operatörlerin sunduğu bilgiler sayesinde kullanıldığı düşünülen LocationSmart, sizden izinsiz olarak karşı tarafa bilgi sağlamasıyla da yasadışı olarak değerlendiriliyor.