Ana sayfa Yaşam Temmuz ayında 28 kadın cinayete kurban gitti, 27 çocuk istismarı yaşandı

Temmuz ayında 28 kadın cinayete kurban gitti, 27 çocuk istismarı yaşandı

PAYLAŞ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Temmuz ayı raporuna göre bir ayda 28 kadın cinayete kurban gitti, 27 çocuk istismarı vakası yaşarken 23 kadın cinsel şiddete maruz kaldı, 8 kadının da yaşam tarzına saldırıldı.

Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve istismar vakalarının önüne geçilemiyor. Kadınların çoğu hayatlarına dair karar almak isterken en yakınları tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yayımladığı Temmuz ayının raporuna göre 28 kadın cinayete kurban gitti. Ayrıca, 27 çocuk istismarı vakası, 23 kadına cinsel şiddet, 8 kadının yaşam tarzına saldırı olayı yaşandı.

Başka bir kadını korumak isterken öldürülenin oranı yüzde 4

Rapora göre Temmuz ayında öldürülen kadınların yüzde 4’ü koruma altındaydı. Yine bu ay öldürülen kadınların %4’ü başka bir kadını korumak isterken öldürüldü.

Yaş aralığı düşüyor

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı gittikçe düşüyor. Bu ay öldürülenlerin yüzde 29’u 25 yaşın altında genç kadınlardan oluşuyor. Kadınların %61’i en yakınları tarafından ( koca, eski koca, akraba, baba) öldürüldü. Öldürülen kanların yüzde 25’i evliydi ve yüzde 32’sinin çocuğu vardı. 19 çocuk annesiz kalırken bir kadın hamileyken öldürüldü.