Ana sayfa Dünya ”Terör örgütleri Avrupa’yı tehdit için, Türkiye’yi üs olarak kullanıyor”

”Terör örgütleri Avrupa’yı tehdit için, Türkiye’yi üs olarak kullanıyor”

Hollanda’nın gazetelerinden De Telegraaf, Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin (AIVD), Avrupa’nın uzun süre IŞİD ve El Kaide gibi radikal terör örgütlerinin saldırı tehlikesi altında yaşamaya devam edeceği uyarısında bulunduğunu yazdı.

PAYLAŞ

Gazete, AIVD’nin raporuna dayandırarak verdiği haberinde, IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerinin Avrupa’yı tehdit için, Türkiye’yi üs olarak kullandığını ileri sürdü.

El Kaide’nin, dünya çapında cihatçı akımın liderliğini yapmaya hazırlandığına ilişkin yeterli göstergeler olduğuna dikkat çeken AİVD, IŞİD çökmesi sonucu ortaya çıkan boşluğu, El Kaide’nin, Usame bin Laden’in oğlu Hamza bin Laden’i öne çıkartarak doldurmaya çalıştığına vurgu yaptı.

El Kaide’nin 11 eylül saldırılarından sonra daha da büyüdüğü gerçeğinin korkutucu olduğuna işaret eden AİVD, ‘El Kaide’nin 2001 saldırıları öncesinden çok daha geniş bölgelerde ve ülkelerde yeniden dirildiği anlaşıldığı’na dikkat çekti. Son zamanlarda İran’ın El Kaide liderlerini serbest bırakmasıyla da, örgütün lider kadrosunun güçlendiğini iddia etti.

TÜRKİYE İDDİASI

Hollanda İstihbaratı (AIVD), IŞİD gibi, El Kaide’nin de Türkiye’yi saldırı üssü olarak kullandığını savundu. Haberde, ”Ankara, PKK ile mücadeleye öncelik verdiğinden, örgüt orada rahat nefes alıyor. Türkiye’nin menfaatleri Avrupa’nın öncelikleriyle her zaman örtüşmüyor. Uzun süre terör tehdidiyle yaşamak mecburiyetinde oluşumuzu, NATO müttefiki farz edilen Türkiye’nin kayıtsızlığına borçluyuz.” ifadeleri kullanıldı.