Connect with us

Dünya

“Teröre karşı verdiğimiz savaş tüm dünya halklarını etkileyecek”

Published

on

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ülkesinde ve Irak’ta devam eden savaşın sonuçlarının tüm dünyayı etkileyeceğini söyledi.

Esad, dün Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı ve Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin delegesi Falih Fayyad’ı kabul etti. Müsteşar Fayyad, Irak Başbakanı Abbadi’den Esad’a ilettiği sözlü mesajda, adlarında farklı özlerinde aynı olan terör örgütlere karşı savaşta Suriye ve Irak arasındaki işbirliği ve koordinasyonun önemine vurgu yaptı. Fayyad mesajında ayrıca bu işbirliği ve koordinasyonun önümüzdeki süreç içinde daha çok pekiştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Suriye ve Irak’ın teröre karşı son olarak sağladıkları başarıların önemi ve yansımalarına dikkat çekilen görüşmede, iki ülkedeki halkların ortak düşmanları olan terör ve tekfircilik ideolojisine karşı söz konusu başarıların sürdürülmesi gereği kaydedildi.

ESAD: TERÖRE KARŞI VERDİĞİMİZ SAVAŞ TÜM DÜNYA HALKLARINI ETKİLEYECEK

Suriye Cumhurbaşkanı Esad ise bölge ve halklarını tehdit eden teröre karşı savaşta tüm devletlerin ciddi çabalarını birleştirip yoğunlaştırmaları gerektiğini belirtti. Bu savaşın sonuç itibariyle sadece bölge halklarının değil, tüm dünya halklarının geleceğini etkileyeceğine vurgu yaptı.

Resmi Suriye Arap Haber Ajansı’nın haberine göre terörün sınır ya da dostu olmadığına söyleyen Esad, son olarak bölge devletleri ve dünyanın muhtelif devletlerinde meydana gelen terör saldırılarının bunu kanıtladığını kaydetti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar