Ana sayfa Manşet The Washington Post: “Erdoğan ve çetelerine bir not: Burada göstericileri dövemezsiniz”

The Washington Post: “Erdoğan ve çetelerine bir not: Burada göstericileri dövemezsiniz”

PAYLAŞ

Gazetede yer alan makalede, Erdoğan’ın korumlarının Washington’daki Türk Büyükelçiliği Konutu önünde Erdoğan’ı protesto eden gruba yönelik müdahalesi sert ifadelerle eleştirildi. Yazıda, “Başkan Donald Trump, bu hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Ancak görünüşe göre çok fazla ‘evindeymiş gibi hisseden diktatör (strongman) haydutlarının (çetelerinin) barışçıl gösteri düzenleyen insanlara saldırabileceğini düşündü.” denildi.

Yazıda Erdoğan’ın, kendi ülkesinde farklı düşüncedeki insanlara yaşam hakkı tanımadığı, onları yok saydığı ve muhalefeti bastırmakta başarılı olduğu vurgulanırken, Bu durumun Erdoğan’a, bu ABD’ye gelerek en temel ve kıymetli değerlere saldırma hakkı tanımadığının altı çizildi. Makalede, “Bu tutum ve davranış asla kabul edilemez.” denildi.

Haberde ayrıca, Washington DC Polisi’nin saldırıya yönelik araştırmalarının devam ettiği ve yüksek ihtimalle bu saldırganlığı yapanlara bir yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Makale şöyle devam ediyor:

“Dikkatli baktığınızda bu adamların devletin resmi korumaları olduğu anlaşılıyor. Aslında bunu Türk hükümetinin resmi haber ajansı da kabul ediyor ve Amerikan polisinin yeterince güvenliği sağlayamadığını söylüyor. Bu küstahlığa bakar mısınız?

“Polis şeflerinin dediğine göre durum çok tehlikeliydi. Çünkü Türk korumalar silah taşıyordu.

“Erdoğan’ın bu davranışı ilk değil. Daha önce de Brookings Enstitüsü’nün programında kendi rejimine muhalif gazetecileri dışarı attırmıştı.

“Bunların tümü düşünüldüğünde, bu personeller tek tek tespit edilip bir daha bu ülkeye girişlerine engel olunmalıdır!