Ana sayfa Manşet Tiangong 1 için İtalya halkına 5 maddelik uyarı

Tiangong 1 için İtalya halkına 5 maddelik uyarı

Önümüzdeki hafta sonunda dünyaya düşme ihtimali bulunan Çin Uzay İstasyonu Tiangong-1 ile ilgili İtalya halka uyarı mesajları yayımladı.

PAYLAŞ

Dünya’ya düşme ihtimali bulunan Çin uzay istasyonu Tiangong-1’le ilgili olarak İtalya’dan halka uyarılar geldi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 8.5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu tarafından yapılan tahminlere göre Tiangong-1’in düşüş rotası üzerinde İspanya, İtalya ve Hindistan’ın yanında Türkiye de bulunuyor.

İtalyan Sivil Savunma yönetiminin internet sitesinde hazırlanan özel bölümde, olası bir çarpma durumunda yapılması gerekenler 5 maddede sıralandı.

BBC Türkçe’de yayımlanan habere göre Sivil Savunma’nın açıklamasında, “Bu türden olayların ve Dünya’ya, özellikle de karaya çarpma vakalarının çok nadir görüldüğünü hatırlatırız. Dolayısıyla, bu tip olaylar karşısında alınacak korunma önlemleriyle ilgili uluslararası kodlar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, potansiyel çarpma riski olan bölgelerdeki halkın korunma amacıyla faydalanabileceği bazı talimatlar hazırlamak mümkün” denildi ve bu talimatlar özetle şöyle sıralandı:

İşte o tavsiyeler:

Düşen parçaların binaların çökmesine neden olma ihtimali düşük, bu nedenle kapalı binalar açık alanlardan daha güvenli sayılırlar. Pencerelerden ve camlı kapılardansa uzak durulması tavsiye edilir.

Parçalar binaların çatısına düşerse, çatıda ve hemen altındaki katlarda delinmeye yol açarak hasar yaratabilir. Bu nedenle binaların alt katlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.

Olası bir çarpma durumunda binaların içinde yapısal açıdan en güvenli yerler, yığma binalar için alt katlardaki tonozların altı, taşıyıcı duvarlardaki kapı boşlukları; betonarme yapılarda ise kolonların ve duvarların yakınlarıdır.

Küçük parçaların Dünya’ya çarpmadan önce görülme ihtimali düşüktür. Büyük ebattaki bazı parçaların sağlam kalması ve hidrazin maddesi içermesi mümkün. Genel olarak, düşen parçaları görenlerin bunlara dokunmaması, en 20 metre uzakta durması ve ilgili yetkililere haber vermesi tavsiye edilir.