Ana sayfa Ekonomi Ticaret savaşları Türkiye ekonomisini de vuracak!

Ticaret savaşları Türkiye ekonomisini de vuracak!

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump, ülke içinde üretimi artırmak için ithal ürünlere karşı vergi duvarlarını artırmaya başladı. ABD en büyük tedarikçisi olan AB ülkeleri ve Çin mallarına karşı vergi oranlarını artırırken benzer uygulamalar, yaptırımlarla karşı karşıya kalan ülkelerden de geliyor.

Ticaret savaşları olarak değerlendirilen gelişme, dünya ekonomisini üç etkiyle vuruyor. Bunlardan ilki en büyük ithalatçı olan ABD’nin mal alımındaki yavaşlamayla küresel ticaretteki durgunluk. Bu durum başta Türkiye gibi yüksek miktarda dövize ihtiyacı olan ülkeleri olumsuz etkiliyor.

İkincisi yurtdışı kaynaklı düşük maliyetli ürünlerle enflasyonu düşük seviyede tutan ABD’de fiyatların ve dolayısıyla FED faizlerinin yükseleceği beklentisi. Bu da Türkiye gibi yoğun dış finansmana ihtiyacı olan ülkeleri olumsuz etkiliyor. Söz konusu iki olumsuzluğun yansımaları piyasalarda yaşanırken henüz fiyatlara girmeyen üçüncü ama en büyük tehlike ise ticaret savaşları nedeniyle ihracatçı ekonomisi tehlikeye girebilecek Çin’in yapacağı olası bir devalüasyon olarak sıralanıyor.

Çin’in ihracatını artırmak için kur savaşı başlatması durumunda Türkiye gibi ülkeleri rekabet için para birimlerini düşürmek ya da yurtiçi üretimi askıya almak gibi tehlikelerle sınanması bekleniyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) dün İstanbul’da gerçekleştirdiği zirve sonrası IIF Başkanı Tim Adams verdiği röportajda ABD-Çin arasındaki olası ticaret savaşına ilişkin değerlendirmesinde iki ülke arasındaki savaşın başka ülkelere bulaşma riski taşıdığını belirtti. Adams, ticaret savaşlarının Türkiye’de de türbülansa neden olacağını belirtiyor.

BloombergHT’de yayınlanan söyleşide Adams, şunları söylüyor:

“Çok fazla gevşek para politikasının yaşandığı dönem bitiyor, piyasalarda volatilite olması bekleniyordu. Ticaret savaşları endişeyle izleyeceğimiz bir şey olabilir. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı dünyanın başka ülkelerine bulaşabilir. Çin-ABD ya da AB-ABD kendilerini ticari bir anlaşmazlık içinde bulabilir, Türkiye’de de biraz türbülans olabilir. Global ekonomi bunu kaldırabilecek kadar güçlü ama yine de radarımızda kalması lazım.”

Adams, Türkiye’nin durumuyla ilgili olarak ise “Yüksek enflasyon, ithal sermayeye bağımlı olmanız bu yüzden her gün piyasadan borçlanmanız gerekiyor. Bu da ülkeyi zor zamanlarda kırılgan hale getiriyor” yorumunda bulundu.