Ana sayfa Logo Üstü - Sol Tim Cook: Kodlamayı öğrenmek yabancı dilden daha önemli

Tim Cook: Kodlamayı öğrenmek yabancı dilden daha önemli

PAYLAŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek için ülkeyi ziyaret ettiği sırada, medya şirketi Konbini’ye konuşan Cook “10 yaşında Fransız bir öğrenci olsam, benim için bir yazılım dili öğrenmek, İngilizce öğrenmekten daha önemli olurdu. Tabii ki insanlara ‘İngilizce öğrenmeyin’ demiyorum ama yazılım dili, dünya üzerindeki 7 milyar insana kendinizi anlatmanızı sağlayacak bir araç. Bence dünyadaki tüm devlet okullarında mecburi ders olarak okutulmalı ” şeklinde konuştu.

Herkese iş imkanı

Dünya Halleri’nin aktardığı haberde yapılan yorumda konuyla ilgil şu ifdadelere yer veriliyor:

Büyük bir teknoloji şirketinin yöneticisi olarak Cook’un yeni nesillerin kodlama öğrenmesini istemesi anlaşılabilir. Neticede Apple’a sürekli iyi yetişmiş çalışanlar gerekiyor. Ancak bu durum öğrenciler için de çeşitli avantajlar sağlıyor. Yazılım öğrenmek, herkes için daha iyi maaşlar almak anlamına gelebilir. ABD’de en çok kazanan kişilerin üçte birinden fazlası bir şekilde kodlama ile ilgili işlerle uğraşıyor.

Yaratıcılığı yansıtmak için bir araç

Ancak Cook bunun da ötesine geçiyor. CEO, “Bu, sadece bilgisayar bilimcilerinin değil, herkesin ihtiyaç duyduğu bir dil. Hepimize lazım. Yaratıcılık burada asıl hedef. Kodlama sadece bunun ortaya çıkmasını sağlıyor. Şoför koltuğunda yaratıcılık oturuyor. Teknoloji arka planda. Bu ikisi elinizde bulundukça çok güçlü şeyler üretebilirsiniz.” diyor.