Ana sayfa Ekonomi Times: Erdoğan’ın otoriterleşmesi Türk ekonomisini de vuruyor

Times: Erdoğan’ın otoriterleşmesi Türk ekonomisini de vuruyor

The Times'ın İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith'in haberine göre, Erdoğan'ın Londra ziyaretinden bu yana lira düşüşte.

PAYLAŞ

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri yorumlayan Smith, ”Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını yeniden kazanmayı umduğu seçimlere bir ay gibi bir süre kala giderek hızlanan otoriterleşmesi Türk ekonomisini de vurmaya başladı” dedi.

 

”Erdoğan’ın demir yumruğu ekonomiyi sıkarken, 100 subay mahkum edildi” başlıklı haberin satır başları şöyle:

 

‘ERDOĞAN’IN LONDRA ZİYARETİNDEN BU YANA LİRA DÜŞÜŞTE’

 

”Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını yeniden kazanmayı umduğu seçimlere bir ay gibi bir süre kala giderek hızlanan otoriterleşmesi Türk ekonomisini de vurmaya başladı.

 

Lira, Erdoğan’ın geçen hafta içinde Londra’da yatırımcılarla bir araya gelmesinden bu yana üst üste rekor düşük düzeyleri gördü.

 

Erdoğan, hem yatırımcılarla yapılan özel bir toplantı hem de Bloomberg’e verdiği mülakatta Merkez Bankası üzerinde kontrolün tamamını ele geçireceğini ve faiz oranlarını düşük tutacağını vaat etti.

 

Reuters’a adının verilmemesi koşuluyla konuşan kaynaklar, Erdoğan’ın Türkiye’de faizleri düşük tutmanın yükselen enflasyonun dizginlenmesine yardımcı olacağı yönündeki değerlendirmelerinin toplantı odasında ‘şok ve hayretle’ karşılandığını söyledi.

 

Haberde, ‘derinleşen krizin’ devlete ait ve Erdoğan’a yakın olan basın organlarında yer almadığı da belirtildi.

 

Haberin devamında, Erdoğan’ın İsrail’e boykot uygulanabileceği yönündeki sözlerinin ise basında geniş yer bulduğuna dikkat çekilirken, bu tarz bir kararın alınması ve İsrail’in buna karşılık vermesi halinde Türk ekonomisinin bundan da zarar göreceği de vurgulandı.”

 

KAYNAK: ABC