Ana sayfa Editörden Toker: Havaalanından şehir merkezine giderken bir ara kendimi Türkmenistan’da sandım

Toker: Havaalanından şehir merkezine giderken bir ara kendimi Türkmenistan’da sandım

PAYLAŞ

İstanbul’da, Havaalanından şehir merkezine gittiği sırada Erdoğan afişlerini gördüğünü ve kendisini Türkmenistan’da sandığını söyleyen Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, devasa afişlerle ‘bakılan kişi öyle yüce, öyle ulu, öyle yukarılarda ki, oraya bakan kendini küçücük, güçsüz hissetmeli’ imajının verilmeye çalışıldığını söyledi.

Toker’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

İki gün önce İstanbul’daydım. Havaalanından şehir merkezine giderken bir ara kendimi Türkmenistan’da sandım.
Yolun iki yanında aralıklarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devasa fotoğrafları yer alıyor. Yanında millet için, birlik için gibi somut olmayan önermelerle eveti dikte eden panolar. Türkmenistan hissi uyandıran, yolda bir Cumhurbaşkanı fotoğrafı görmüş olmak değil tabii. Afişin boyutları.
Bugüne dek, kaç seçime tanıklık ettiğimi hatırlamıyorum. Ama yaşadığım süre boyunca, Türkiye’de bu kadar büyük açık hava görseli görmediğimi not düşeyim. Afişin eni ve boyunun bir dili var. O dil şöyle diyor:
Bakılan kişi öyle yüce, öyle ulu, öyle yukarılarda ki, oraya bakan kendini küçücük, güçsüz hissetmeli.

***

Aslında anayasa değişikliğiyle istenen de tam olarak bu.
Yurttaşlığı küçük gören, nihayet ortadan kaldıracak bir teklife evet dememiz isteniyor bizden. 16 Nisan’da işte bu devasa afişlere, fiziken yansıtılan niyetin anayasal bir zemine oturtulması hedefleniyor.

Yazının tamamı için…