Ana sayfa Gündem Toplam can kaybı 2 bine yaklaştı, vaka sayısı 78 bin 546’ya yükseldi

Toplam can kaybı 2 bine yaklaştı, vaka sayısı 78 bin 546’ya yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip Koronavirüs nedeniyle 126 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 4 bin 353 yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece toplam ölüm sayısı 1769'a; vaka sayısı 78 bin 546'ya yükselmiş oldu.

PAYLAŞ

Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, önümüzdeki günlerde salgının ülkede pik noktasına ulaşmasını beklediklerini belirtirken, “Devamında ortalama dünya örneklerinden edindiğimiz tecrübeyle 2 haftalık bir plato dönemi olacağını biliyoruz. Bizi asla rahatlatmamalı, tedbiri elden bırakmamalıyız” dedi.

Koca, 23 Nisan haftasında sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağına ilişkin Bilim Kurulu’nun bir tavsiyesi olmadığını belirtirken, kısmen ve tamamen uygulanan yasakların etkili olduğunu söyledi. Koca, “65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından önce vakaların yüzde 35’i 65 yaş üstünden büyüktü, kısıtlamadan sonra yüzde 18’e düştü. Bu tedbirlerin ısrarla uygulanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Koronavirüs çalışmaları yürüten Prof. Ercüment Ovalı’nın “Üzerinde çalıştığımız ilaç o kadar etkili ki acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı” dediği Dornaz alfa isimli ilaca ilişkin de konuşan Bakan Koca, “Uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Türkiye’de ruhsatlı bir ilaç. Akciğer sorunu olan hastalara uygulanan ve fayda görülen bir ilaç. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. İlaç ve aşı işi milli ve stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz” ifadesini kullandı.