Ana sayfa Manşet İnsan hakları savunucularına toplu gözaltı

İnsan hakları savunucularına toplu gözaltı

PAYLAŞ

İstanbul’da, insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak için Büyükada’da bir araya gelen farklı insan hakları örgütlerinin temsilcileri, kaldıkları otelde topluca gözaltına alındı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ile toplantılara moderatörlük yapan Ali Garawi gözaltına alınan isimler.

İnsan Hakları Derneği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gözaltıların “keyfi” olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin ailelerine bilgi verilmediği, avukatlarıyla da görüştürülmediği bildirildi. Polis, bu kişiler hakkındaki soruşturmada kısıtlılık kararı olduğunu belirtti.

Af Örgütü’nden açıklama: İktidar tuhaf bir şekilde kötüye kullanılıyor

Uluslararası Af Örgütü, gözaltına alınanlar arasında bir Alman vatandaşının da bulunduğunu bildirdi. “İktidarın tuhaf bir şekilde kötüye kullanılmasının” söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, yaşananların Türkiye’de insan hakları aktivistlerinin içinde bulunduğu nahoş durumu gösterdiği kaydedildi.

Örgüt, G20 Zirvesi’ne katılacak liderlerden de Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinmelerini istedi. Bu bağlamda zirvenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konu hakkında konuşmak ve tüm tutuklu insan hakları temsilcilerinin serbest bırakılması için baskı yapmak amacıyla değerlendirilmesi istendi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü de dahil Türkiye’nin önde gelen bazı aktivistlerinin hiç sebepsiz bu şekilde gözaltına alınmalarından dolayı çok rahatsız ve öfkeliyiz” dedi.

Shetty, gözaltındakilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalarını istedi.

Haziran ayı başında da Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, çok sayıda avukatla birlikte gözaltına alınmıştı.

Farklı karakollarda tutuluyorlar

BBC Türkçe’ye bilgi veren Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD), Özlem Dalkıran ve Nalan Erken’in Kartal Aslantepe Karakolu’na, Veli Acu ve Günan Kurşun’un Kartal Topselvi Karakolu’na, Necat Taştan ve Şeyhmuz Özbekli’nin Pendik Esenyalı Karakolu’na, İdil Eser’in Maltepe’deki Cumhuriyet Polis Merkezi’ne götürüldüğünü açıkladı. HYD temsilcisi, gözaltındaki otel sahibinin serbest bırakıldığını söyledi.

Dernek, iki yabancı eğitmenin ise Büyükada’daki karakolda tutulduğunu, İsveç Konsolosluğu’nun Ali Gharavi ile görüşme izni aldığını ancak henüz görüşmediğini Almanya Konsolsluğu’nun da Peter Steudtner ile görüşme izni almaya çalıştığını belirtirken, bu bilgileri gözaltındaki kişilere öğleden sonra verilen kısa bir telefon hakkıyla öğrendiklerini paylaştı.

HYD temsilcisi, bu kişilerin neden farklı karakollara dağıtıldığı ve neyle suçlandıklarına yönelik bir bilgi edinemediklerini belirtti.

Gözaltı süreleri uzatıldı

Büyükada’da toplantı halinde gözaltına alınan insan hakları savunucularının TEM Şube polisleri tarafından sorgulandıkları öğrenildi. Soruşturma kapsamında 7 gün ek gözaltı süresi alındı. İnsan hakları aktivistlerinin “terör örgütü üyeliğiyle” suçlandığı belirtildi.