Ana sayfa Editörden “Toplumun çoğunluğu istikrarın ‘evet’ çıkmasına bağlı olduğunun bilincinde”

“Toplumun çoğunluğu istikrarın ‘evet’ çıkmasına bağlı olduğunun bilincinde”

PAYLAŞ

Sabah Yazarı Mehmet Barlas Anayasa değişiklik referandumuna değindi. Barlas, referandum sonrası normalleşme ve demokratikleşme süreçlerine ağırlık verileceğini söyledi. Barlas ayrıca, toplumun çoğunluğunun Türkiye’nin istikrarının ‘evet’lerin ‘hayır’lardan fazla olmasına bağlı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Barlas’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Aslında anayasa referandumunun sonucu konusunda fazla spekülasyon yapmaya gerek yoktur sanıyorum. Çünkü toplumun çoğunluğu Türkiye’nin istikrarlı ve güvenlikli bir ülke olarak yoluna devam etmesinin ana şartının, referandumda “Evet”lerin “Hayır”lardan fazla olmasına bağlı olduğunun bilincindedir.

Galiba bu referandum sonrasında neler olacağını kestirmek, bu referandumun sonucunu kestirmekten daha zordur. Sanırım referandum sonrası dönemde özellikle normalleşme ve demokratikleşme süreçlerine ağırlık verildiğini hep birlikte göreceğimizi düşünebiliriz. FETÖ ile ve PKK ile mücadelede daha kesin sonuçların alındığı ve özellikle dış ilişkilerde eski anlaşmazlıkların rafa kaldırıldığı bir dönem yaşayacağız.

Yazının tamamı için…