Ana sayfa Logo Altı “Torununu, oğlunu, damadını atayabilmesi için tek ihtiyaçları bir ilkokul diploması”

“Torununu, oğlunu, damadını atayabilmesi için tek ihtiyaçları bir ilkokul diploması”

PAYLAŞ

Kadıgil’in Evrensel’den Meltem Akyol’a verdiği röportajın bazı bölümleri şu şekilde:

Sera Kadıgil olarak temelde neye itiraz ediyorsunuz?

Bir kere başlarken söyleyelim, evet, parlamenter sistemin mevcut sorunları var, bu konuda hemfikiriz. Kaldı ki son 15 yıldır bu sorunlar çözülsün diye vermediğimiz kanun teklifi kalmadı. Seçim kanunu değişsin dedik, tek adam sultası ve seçim barajı kalksın dedik… Bunların hiç birini yapmadılar, şimdi bu sorunları çözmek yerine “Aman canım zaten aksıyor, o zaman bunları anayasa haline getirelim” diyorlar. Özetle, bir garabet yarattılar, sonra da hadi gelin bunu legal hale getirelim diyorlar.

Peki, başkanın yardımcıları ve bakanlar.. Onlar nasıl belirlenecek, neye göre belirlenecek?Bununla ilgili de çok tartışma var…

Bu konuda durmadan yalan söylüyorlar, madde var ama “Yok, öyle değil” diyorlar. Bir daha anlatalım. Mesela başkanın yardımcılarını ve bakanları başkan tek başına atıyor, seçilmiş değil bunlar. Başkan en az bir olmak koşulu ile istediği kadar yardımcı atayabiliyor. Hiçbir engel yok bunun önünde. Neye göre atama yapacağı konusunda tek ölçüt yine başkanın kendisi. Verdikleri tek ölçüt milletvekilliği seçilme yeterliliğine sahip olmak ki, o da ilkokul diplomasının olması. Misal Rıdvan Dilmen, spor bakanı olabilir, maliye bakanı da olabilir, ekonomi bakanı da olabilir… Önünde hiçbir engel yok.

Başkan seçilecek kişi isterse oğlunu başbakan yardımcısı yapabilir mi?

Kesinlikle atayabilir. Torununu, oğlunu, damadını… Tek ihtiyaçları bir ilkokul diploması… Üstelik sadece cumhurbaşkanı yardımcısı olarak da değil, büyükelçi olarak atayabilir, PTT’nin, SGK’nin genel müdürü olarak atayabilir, bakan olarak atayabilir, Japonya Büyükelçisi olarak da atayabilir. Çünkü kimi, nasıl atayacağına karar vereceği yönetmeliği yapma yetkisi de yine kendisinde… Bir de diyelim ki başkan hastalandı veya yurt dışına çıktı, onun bu sonsuz yetkileri bu hiç seçilmemiş yardımcıları tarafından kullanılır.

Röportajın tamamı için…