Ana sayfa Gündem Tren kazasında önemli iddia: Yer olmadığından 33 cesedi üst üste koyduk

Tren kazasında önemli iddia: Yer olmadığından 33 cesedi üst üste koyduk

"Gerçek bilançoyu ilk gören itfaiye bölgeden uzaklaştırıldı. Bu talimat gerçek rakamları gizlemek için mi yapıldı?”

PAYLAŞ

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşanan tren kazasında resmi rakamlara göre 24 kişi yaşamını yitirdi. Yerel kaynaklar ise bu sayının gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Kaynaklar, kazanın meydana geldiği gece, AFAD’ın bölgeye intikaliyle itfaiye ekiplerinin bölgeden uzaklaştırılarak ölümlerin gizlendiğini ileri sürüyor.

Artıgerçek‘ten Fatma Yörür‘e konuşan görgü tanıkları olay ile önemli bilgiler paylaştı. Artıgerçek’e konuşan görgü tanıkları şu ifadeleri kullandı:

”Olay yerine bizlerin konum yönlendirmesiyle ilk gelen itfaiye ekipleriydi. Vagonların altında kalan onlarca can vardı. Çoğu ölü, ağır yaralı onlarca cana ilk müdahaleyi itfaiye erleri yaptı. Olay yerine üç saat sonra gelen AFAD ekiplerinin çalışmalara başlamasıyla itfaiye ekiplerine ‘bölgeden ayrılın’ talimatı verildi. Gerçek bilançoyu (24’ten fazla diyorlar) ilk gören itfaiye bölgeden uzaklaştırıldı. Bu talimat gerçek rakamları gizlemek için mi yapıldı?.”

İddialar bununla da sınırlı değil. Köylüler, hükümetin kendilerini cezalandırdığını söylüyor:

”AKP Trakya’yı cezalandırmıştır. Burada mevcut hizmetler kaldırılmış, üstüne burayı adeta bir ölüm bölgesine çevirmek için termik santral ve büyük cezaevi inşaatı bu bölgeye kaydırmıştır. Sırada nükleer santralin de bu bölgeye kaydırılacağı proje var.”

Haberde, kaza sonrası olay yerine ulaşan gazetecilerin görüşleri de yer aldı. Olayın yaşandığı gece olay yerinden morga geçen gazeteciler morg görevlilerinin kendilerine ‘Şu ana kadar yer olmadığından 33 cesedi üst üste koyduk’ diye bilgi veriyor. Gazeteciler üç cenazenin daha morga geldiğine bizzat şahit olmuşlar.”