Ana sayfa Manşet TRT Diriliş Ertuğrul dizisine haftalık 1 milyon 100 bin lira ödeme yaptı

TRT Diriliş Ertuğrul dizisine haftalık 1 milyon 100 bin lira ödeme yaptı

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, TRT’de yaşanan işe alımları ve yüksek harcamaları Artı TV’ye değerlendirdi. Sertel TRT için ‘Tayyip radyo televizyon’ oldu dedi.

PAYLAŞ

TRT’de istihdam fazlası olduğu gerekçesi ile 1774 kişinin emekliye sevk edildiği, ardından 3149 kişinin işe alındığı ortaya çıkmıştı. TRT’de yaşanan işe alımları ve sürecini değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel emekli edilenlerin TRT’nin tecrübeli çalışanları olduğunu belirtti.

TRT’nin dış yapımlara yüksek miktarda ödemeler yaptığını ve ödenen ücretlerin halkın vergilerinden geldiğine dikkat çeken Sertel, Diriliş Ertuğrul dizisine bölüm başına 1 milyon 100 lira ödeme yapıldığını söyledi.

TRT’nin deneyimli spor spikerlerinin olmasına rağmen dışarıdan yaptırılan futbol programlarına 35 bin lira ödendiğini açıklayan Sertel, kurumun aynı zamanda tarafsızlığını yitirdiğini ve muhalefete kapalı hale geldiğini dile getirdi.

‘TRT DIŞ YAPIMLARDA PROGRAM ARIYOR’

Tam adı Türkiye Radyo Televizyon olan TRT’nin iktidar yandaşı olduğunu ve yeni adının ‘Tayyip radyo televizyon’ olduğunu söyleyen Sertel değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Beş yıldır TRT’yi denetleyen heyetin içindeyim. Kurumda 1774 kişi fazla istihdam edilirken emekliye sevk edildiler. Bu insanlar TRT’nin içinde yetişmiş ve donanımlı insanlar. Emekli olmaları için fazla ikramiye ve maaş verildi. Sonradan TRT’nin 2019 yılında sınavsız olarak 3149 kişiyi aldığı sorularım üzerine ortaya çıktı. TRT şu anda tarihinin en yüksek rakamı ile çalışıyor. Yaklaşık 8452 personeli var ve tabii sonrasında alım yapmadılarsa. Bunca insana iş olanağı sağlayan TRT programları dış yapımlarda arıyor. TRT’nin program harcamalarının yüzde 50’si dış yapımlara ayrılıyor. Deneyimli isimlerin gönderildiğini, liyakatsiz kişilerin de TRT’ye doldurulduğunu görüyoruz.”

“Sınavsız olarak işe alınmaları akıllara ziyan. Geçmişte KPSS ile alım yapılırdı. TRT’nin açtığı sınavlarda ilk yüz ve iki yüze girenler TRT’ye alınmadı. Siz istediğiniz kadar başarılı olun, güzel Türkçe konuşun mülakatta sizi eliyorlardı. Hamili kart yakınımdır sistemi işliyordu. Şimdi de sınavsız işe alınıyorlar ve değişik resmî kurumlara geçiş yapıyorlar. Bir de TRT’de maaşlar yüksek diye kendisini oraya aldıranlar var.”

‘DİRİLİŞ’E 1 MİLYON LİRA’

“TRT’deki gelir ve gider tablosu facia. 2016 yılında en son yanıt aldığımızda, rakamlar uçuk rakamlardı. O dönemde Ersin Düzel tarafından sunulan Futbol Arena’sına bölüm başına 35 bin lira ödeme yapılıyordu. Haftada bir gün stüdyoda oturuyorlar ve program başına 35 bin lira maaş alıyorlardı. Aslında TRT’nin çok iyi spor spikerleri var ve rahatlıkla izlenebilirdi. Ersin Düzel bir düzen kurmuş durumda ve şu anda aldıkları rakamlar açıklanmıyor. TRT’ye ne kadar ücret ödüyorsunuz dediğimizde ticari sır diyorlardı. Böyle bir ticari sır olamaz. Yayınlanmayan dizilere ödemeler yapılıyordu. TRT Diriliş Ertuğrul’a haftalık 1 milyon 100 bin lira ödeme yapıyordu.  Halktan toplanan paraları, payları ve bandrol paraları har vurup harman savruluyor.”

‘TAYYİP RADYO TELEVİZYON’

“Sayıştay zaten sürekli TRT’den faaliyet raporlarını istedi. 2017 raporları hala Sayıştay’a geldi mi gelmedi mi bilmiyoruz. TRT’nin bütçesinin yüzde 85’ini elektrik ve bandrol paylarını oluşturuyor. TRT’nin reklam gelirleri hala çok az. TRT çok deneyimli kadrolara sahip, ama izlenmemekten kaynaklı reklam gelirleri düşük. TRT halkın sırtından aldığını yandaş firmalara, Erdoğan’a güzelleme yapanlara dağıtıyor. Bu vicdansızlıktır ve halkın parasını har vurup harman savuruyorlar. Bu böyle gidemez, TRT reyting listelerinde sürünüyor. Muhalefete ses vermiyor, tek ses ve tek nefes Erdoğan’ın kurumu oldu. TRT, Tayip radyo ve televizyon oldu.”