Connect with us

Dünya

Trump, Asya turuna Japonya’dan başladı

Published

on

ABD Başkanı Donald Trump, Tokyo yakınlarındaki Yokota Hava üssünde yaptığı konuşmada “Bu tura başlamak için buradan, Amerikan askeri üssünden daha iyi bir yer olmazdı” şeklinde konuştu.

“Rotamızı canınız pahasına koruduğunuz için size minnettarız” diyen Trump, başkan olduğu sürece Amerikan ordusunun gerekli kaynaklara her zaman sahip olacağı ve ordunun her zaman kazanacağını söyledi. Trump Asya-Pasifik bölgesindeki pek çok ülkenin bu denli gelişmesinin ardında da Amerikan ordusunun bu denli çok kurban vermiş olmasının yattığını ifade etti.

“Hiçbir diktatör, Amerikalıların kararlılığını küçümsememeli”

Trump konuşmasında Kuzey Kore ile yaşanan gerginliğe de değindi “Hiçbir diktatör, hiçbir rejim, hiçbir ulus Amerikalıların kararlılığını küçümsememeli” dedi. Geçmişte bunun zaman zaman yaşandığına dikkat çeken Trump “Bu onlar için hoş olmadı, değil mi? Asla boyun eğmeyeceğiz, asla tereddüt etmeyeceğiz ve bağımsızlığımızı savunmaktan asla çekinmeyeceğiz” dedi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise “Güvene bağlı ilişkilerinin ve Başkan Trump ile olan dostluklarının ışığında” ABD ile ittifakı güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Trump ilk Asya turu kapsamında iki hafta süresinde Japonya, Güney Kore, Çin, Vietnam ve Filipinler’de temaslarda bulunacak.

Kuzey Kore gerilimi konuşulacak

Trump Asya turu yaptığı konuşmada ticaret ve deniz yolları konularını da ele aldı. 12 gün sürecek Asya turunun en can alıcı konusunu ise Kuzey Kore’nin füze programı ve nükleer silah geliştirme çalışmaları oluşturuyor. Trump’ın özellikle Çin’e Kuzey Kore’ye daha fazla baskı uygulaması çağrısını yapması bekleniyor.

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim son aylarda zirve noktaya ulaştı. Kuzey Kore eylül ayı başında altıncı ve şimdiye kadarki en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi. Kuzey Kore denemenin ardından yaptıkları açıklamada, bir hidrojen bombası denediklerini bildirmişti. Pyongyang geçen haftalarda da birçok orta menzilli füze denemesi yapmıştı.

Trump Asya turu sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşmeyi istediğini kaydetmişti. Trump Kuzey Kore konusunda “Putin’in yardımını” istediğini belirtmişti.

(DW)

 

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar