Ana sayfa Manşet “Trump, ata üstsüz binen Putin fotoğrafına özeniyor olabilir!”

“Trump, ata üstsüz binen Putin fotoğrafına özeniyor olabilir!”

PAYLAŞ

Vox’tan Sean Illing, Rusya’da haftalık yayın yapan Moscow Times’ın Yayın Yönetmeni Mikhail Fishman ile bir röportaj gerekleştirdi. Putin karşıtı yayınlarıyla öne çıkan gazete, geçtiğimiz yıllarda iki defa Putin’in bilgisayar korsanlarının saldırısına maruz kaldı. Ayrıca gazetenin yayın yönetmeni Mikhail Fishman da 15 yıldır Rus dış politikasını takip eden usta bir gazeteci.

Röportajı gerçekleştiren gazeteci Illing, röportajda, ‘Putin’in, Trump’ı avcunun içine alarak neyi hedeflemeye çalıştığını’ bulmak için çabaladığını belirtiyor.

Mikhail Fishman röportajda Trump ABD’si ve Putin Rusya’sına ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

Trump tarafınan bakılacak olursa bu ilişkinin akla yatkın bir tarafı bulunmuyor. Bu, Rusya’ya ve Putin’e karşı ‘ilginç tutku’nun sebebi nedir? Şunu söylemeliyim, komplo teorilerine ve şantajlara inanmıyorum. Bunların bir temel ve faktör olduğuna inanmıyorum. Ancak şu var ki tüm bunlar olayı daha da ilginçleştiriyor.

Trump konusunda beni iki şey bu kadar şüpheci yapıyor: Bir, 15 yıldır bunun gibi birçok olay yaşadım. Bu ise bana biraz daha yüzeyselmiş gibi geliyor. Şundan eminim, Rusya’nın Trump üzerinde birçok kirli oyunu var. Ancak bunları sağlam bir delil olmaksızın kabul edemem.

İkinicisi ise, komplo teorisinin ikinci halkasını oluşturuyor: Kremlin’in Trump’ı şantajla boyun eğmeye zorlaması. Bu konuda da biraz şüpheciyim ve açıkçası delilsiz inanmayacağım.

İki lideri ayrı düşünecek olursak, tek cümleyle şunu diyebiliriz: ‘İkisi de ayrı dünyaların insanı’… Birisi eski bir ajan, diğeri renkli bir şovmen ve işadamı.

Dürüst olmak gerekirse, Trump rolünü tam olarak oynayan aptal, kendine hayran. Dağınık bir ahmak,

Putin ise, her şeyde hesap kitap yapan, düzenli ve Trump’ın aksine kişisel hayatını gizleyen birisi. Ayrıca 15 yıllık bir politika geçmişi bulunuyor. Yanlış yapıyor olsa da nasıl hamleler yapması gerektiğini biliyor. Bunlara karşın Trump tam bir çaylak. Dünya siyasi hamlelerine karşı olan cahilliğini her gün sınırsızca gösteriyor.

Trump’ın Rusya’dan nasıl göründüğüne bakarsak, Putin’in propaganda makineleri tarafından çizilen bir algı oluşturuldu. Trump, Washington’daki şeytanların arasında ezilen biri olarak görülüyor.

Ayrıca Kremlin bunların Hillary Clinton’ı hedef alan kampanyalar olduğunu da çok iyi biliyor. Clinton’ın kazanacağını umuyordu ama onun bu yarışının altını oymak için de her şeyi yaptı.

Clinton’ın kazanmasından neden korkuyordu? Çünkü Clinton yönetiminin Obama’nın Rusya’ya karşı olan politikalarından daha sert olabileceğine inanıyordu. Putin, Kırım konusunda yalnız kalacağını biliyordu, ama izolasyonun bu kadar olacağını tahmin bile etmiyordu. Ve şimdi de Trump’la dinamikleri değiştirebileceğini görüyor.

Evet, asıl soru şu: Trump neden Putin’i bu kadar seviyor? Bence Trump, Putin’i bir ‘ruh arkadaşı’, ‘can yoldaşı’ gibi görüyor.

Putin, Trump’ı bir kukla yaptı mı? Evet, tabii ki! Kremlin de bu bağlamda hareket ediyor ve buna inanıyor. Tamamen ve açıkça Trump’la oynuyorlar. Onlar, onu (Trump) aptal, strateji sahibi olmayan bir politikacı olarak düşünüyor. Putin, Trump’ı çıkarlarına göre manupile ettirebileceğini düşünüyor. Bir başka deyişle Trump’ı tam bir idiot (ahmak, salak, aptal) olarak görüyorlar!

Kremlin Washington’da nelerin döndüğünü tam olarak bilemiyor ama oradaki kafa karışıklığının ve Trump yönetimindeki kargaşanın farkındalar. Bunun için de bunu kendi lehlerine çevirmek için kullanıyorlar.

Putin, bu aşamada, ülkesini ABD ile eşit şekilde masada oturacak bir süper güç haline getirmeye çalışıyor. Ülkesine uygulanan izolasyon politikasından da kaçınmaya çalışıyor.

Son değerlendirme olarak da iki lideri karşılaştırırsak, ikisi de okumamış, cahil ve şovenist. Trump, ata üstsüz binen Putin fotoğrafına özeniyor olabilir! Bunlar da otoriter özelliklere imrenmenin bir göstergesi aslında.

İkisi de tam anlamıyla eğitim almamış kaba tipler. Eğitim ve araştırmaya inanmıyorlar. Demokratik ilkeleri sıkıcı ve zorlama buluyorlar. Yapmak istediklerini geciktirdiğini düşünüyorlar.

Politik hayatı basit olarak görmek istiyorlar. Tek adam hukuku olarak da tanımlayabiliriz bunu.

Şundan eminim, Trump başarısız olacak. Ama otoriterlik yolunda atacağı adımların gücünü de Putin’den alacak.