Ana sayfa Dünya Trump, ayağının tozuyla Obama yasalarını hedef aldı

Trump, ayağının tozuyla Obama yasalarını hedef aldı

PAYLAŞ

Detayları açıklanmayan yönergeyle, federal kurumlara, “yasanın mali yükünü azaltma” talimatının verildiği ifade edildi. ABD’nin 45. Başkanı olan Trump, yemin töreninde yaptığı konuşmada, “önce Amerika” sloganı ile atıl durumdaki fabrikaların yeniden açılacağı mesajını vermişti.

Trump döneminin resmen başlaması ile Beyaz Saray web sitesi de çok büyük oranda yenilendi. Obama’nın kilit politikalarından olan “iklim değişikliği” siteden çıkarılırken,Trump yönetimin ajandasında olan 6 başlık yenilenen sitede yer aldı.

Enerji, dış politika, iş ve büyüme, ordu, kanun gücü ve ticaret anlaşmaları sitede bulunan yegane başlıklar olurken, örneğin LGBT hakları, sivil haklar veya sağlık ile ilgili yeni sitede içerik yer almadı. Başkanlığının ilk saatlerinde bu konuyla ilgili detayı açıklanmayan bir idari yönerge yayınlayan Trump’ın benzer bir yönergeyle, “ulusal vatanseverlik günü” ilan ettiği de açıklandı. Trump yemin töreninde yaptığı 20 dakikalık konuşmada, “Bugünden sonra Amerika öncelikli olacak. İki basit kuralı izleyeceğiz; Amerikan malı al, Amerikalı’ya iş ver” demişti.