Ana sayfa Dünya Trump: Demokratları Rusya hacklemiş olabilir

Trump: Demokratları Rusya hacklemiş olabilir

PAYLAŞ

Yaklaşık 6 ay sonra ilk kez bir basın toplantısı düzenleyen Trump, iddiaları “saçmalık” olarak nitelendirdi ve onlara yer vermeyen medya kuruluşlarına teşekkür etti. Trump, New York’taki basın toplantısında, bu yöndeki iddiaları yaymış olmaları halinde, bunun istihbarat servislerinin saygınlığı için büyük bir leke olacağını belirtti.

Basın toplantısında Trump’a, istihbarat servislerinin kendisine, Rusya’nın hakkında bilgi topladığına yönelik raporun özetini gösterip göstermedikleri soruldu. Trump bu soruya “Evet” yanıtını verdi, “rezillik” olarak nitelendirdiği iddiaları bir kez daha reddetti.

“Bir grup muhalif, hasta insanlar, bir araya gelerek bunu hazırladı” diyen Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu rapor hiç yazılmamalı, hiç var olmamalı, hiç yayınlanmamalıydı.”

Trump: Demokratları Rusya hacklemiş olabilir

Trump, raporda yer alan iddialardan biri olan, ekibinin seçim kampanyası sırasında Rusya ile iletişim halinde olup olmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.
Ancak Rusya’nın seçim kampanyası sırasında Demokratların e-postalarını hacklemiş olmasının muhtemel olduğunu söyleyen Trump, “Ama ABD’yi hackleyen sadece Rusya değil. Çin de ABD’yi hackliyor” dedi.

“Rusya benim başkanlığım sırasında ülkemize çok daha fazla saygı duyacak” diyen Trump sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eğer Putin Donald Trump’tan hoşlanıyorsa, bu bir değerdir. Vladimir Putin ile iyi anlaşıp anlaşmayacağımı bilmiyorum, umarım anlaşırım, ama büyük ihtimalle anlaşamam.”
‘Rusya, Trump’ı en az 5 yıldır destekliyor’

ABD’de önce CNN televizyonunda, daha sonra başka basın kuruluşlarında yayımlanan haberlerde, Rusya’nın elinde, Trump’ın bazı seks işçileriyle cinsel ilişkiye girerken çekilmiş görüntüler ve iş hayatı hakkındaki “zarar verici” bilgiler olduğu iddia edilmişti.